25.11.2022
W dniu 25 listopada 2022 r. Stowarzyszenie zorganizowało dla swoich członków spotkanie w ramach pogadanek i praktycznych zajęć promujących zapomniane naturalne metody leczenia, ziołowe kosmetyki i mikstury. Tematem tego spotkania było zapoznanie się z dawną metodą leczenia różnych schorzeń, a głównie przeziębień za pomocą baniek. Opowiedziała nam o tym nasza koleżanka, pielęgniarka Krysia Cichosz. Potem były też zajęcia praktyczne. Każda z koleżanek mogła postawić bańki próżniowe chętnym osobom. Temat okazał siębardzo interesujący i będzie jeszcze jedno spotkanie w tym temacie. W drugiej części spotkania była krótka informacja o właściwościach i zastosowaniu nagietka. Jest to bardzo ciekawe i wartościowe zioło. Mogliśmy napić się herbatki z nagietka, a potem sporządziliśmy krem nagietkowy. Każda z uczestniczek otrzymała w prezencie własnoręcznie przygotowany krem z nagietka z informacją o sposobie stosowania i właściwościach zdrowotnych.
W przygotowaniu następne tematy i spotkania. Dziękujemy za udział i zapraszamy na następne spotkania.
Tekst i zdjęcia M. Gwizdek.
Tutaj znajdziesz więcej fotografii.
09.10.2022
W niedzielę, 9 października do Wójcina przybyli członkowie Związku Emerytów i Rencistów z Łodzi. Spotkanie odbyło się w Centrum Kultury Wsi Wójcin - Andrzejów, gdzie byliśmy gospodarzami. Wizyta odbyła się w ramach projektu, w którym nasze Stowarzyszenie przedstawiło produkty regionalne tzn. plendze kartoflane i ciastka ze skwarek zarejestrowane w Ministerstwie Rolnictwa. Przybyli goście (50 osób) uczestniczyli w warsztatach kulinarnych. Każdy z uczestników mógł osobiście usmażyć plendze kartoflane, uformować przez maszynkę ciastka, czy też wycisnąć sok ze świeżych owoców i warzyw.
Spotkanie przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze. Zainteresowanie naszymi produktami było bardzo duże. Goście interesowali się również naszą działalnością, a także miejscowością i jego atrakcjami. Odwiedzili kościół parafialny oraz "Różankę", powstałą w ramach projektu finansowanego przez Urząd Marszałkowski.
Rozmowy były bardzo interesujące i być może zaowocują dalszą współpracą.
Tekst M. Gwizdek, zdjęcia A. Głąb.
Tutaj znajdziesz więcej fotografii.
30.09.2022
W dniu 30 września przedstawicielki Stowarzyszenia Gospodyń „Wójcin nad Prosną” uczestniczyły w podsumowaniu projektu, którego organizatorem była Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie „Długosz Królewski” z siedzibą w Brzezinach oraz „Między Prosną a Wartą” -Lokalna Grupa Działania z siedzibą w Wieruszowie, pt.: „Ekologiczna Kraina Obszaru Bab Aktywnych i Kreatywnych”, uroczystość odbyła się w Sali bankietowej „Pod Różą” w Wieruszowie.
Stowarzyszenie Gospodyń „Wójcin nad Prosną” wzięło udział w przeglądzie kulinarnym Kół Gospodyń Wiejskich „Nasze Kulinarne Dziedzictwo” a nagrodą w tym przeglądzie był talon o wartości 5500 zł na zakup sprzętu AGD. Również w ramach tego projektu zostały zamontowane w wybranych gminach oświetleniowe lampy hybrydowe, gminy otrzymały też ekologiczne serca na nakrętki oraz zapowiedź powstania filmu i albumu promującego obszar działania LGD.
Spotkanie podsumowujące projekt było bardzo ciekawe. Mogłyśmy spróbować różnych dań przygotowanych przez inne członkinie Kół Gospodyń. Można było porozmawiać, wymienić się doświadczeniami. Było smacznie i kolorowo.
Tekst: i zdjęcia : M. Gwizdek.
Tutaj znajdziesz więcej fotografii.
03-04.09.2022
W dniach 3-4 września 2022 r. członkowie Stowarzyszenia Gospodyń „Wójcin nad Prosną” wybrali się na dwudniową wycieczkę do Zielonej Góry, aby uczestniczyć w Festiwalu Kultury Winiarskiej 2022.
W pierwszym dniu zwiedzaliśmy ciekawe miejsca w okolicach Zielonej Góry, min. palmiarnię z tarasem widokowym i jedną z największych palm w Polsce. Podziwialiśmy tam egzotyczną roślinność i akwaria. Potem spacerkiem razem z przewodnikiem przeszliśmy ulicami Zielonej Góry gdzie zobaczyliśmy stare kamienice i dotarliśmy do Starego Rynku i Ratusza. Potem zwiedziliśmy Katedrę Św. Jadwigi Śląskiej i kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej.
Do późnych godzin wieczornych mogliśmy oglądać i podziwiać wystawców z różnymi produktami, również regionalnymi. Nie zabrakło dobrego jedzenia, główną atrakcją jednak były degustacje win z różnych zielonogórskich winnic i nie tylko, a było ich sporo. Mogliśmy poczuć atmosferę święta – festynu z różnymi atrakcjami. Na nocleg udaliśmy się do Modrzycy niedaleko Nowej Soli. Po obiadokolacji był czas na wspólne rozmowy, tańce i integrację uczestników wycieczki.
Na drugi dzień po śniadaniu udaliśmy się do Winnicy Cantina w Mozowie. Prowadzi ją młode, pełne pasji małżeństwo. W czasie degustacji win przez nich wyprodukowanych dowiedzieliśmy się w skrócie jak wygląda proces wytwarzania wina. Mogliśmy też podziwiać krzewy winorośli pięknie owocujące różnych odmian czarnych i białych. Zrobiliśmy też fotografie przy rzeźbie Św. Urbana I, stojącej przy wejściu do winnicy.
Po tej wizycie wróciliśmy do Zielonej Góry, aby dalej spacerować, degustować i zrobić zakupy do domu. Był czas na fotografie przy pomniku Bachusa, można też było odszukać w różnych punktach miasta "Bachusiki", małe rzeźby dzieci Bachusa. Na wzór krasnali we Wrocławiu. Kilka z nich udało się odnaleźć, np. Skarboniusza, Beczkuśia, Ciekawka.
W drodze powrotnej odwiedziliśmy Nową Sól, znaną z warzenia soli. Przewodnik opowiedział nam o historii miasta i technologii warzenia soli różnymi metodami. Zobaczyliśmy jeden z najstarszych pozostałych jeszcze magazynów solnych. Odpoczęliśmy trochę nad brzegiem Odry, podziwiając Wzgórze Harcerskie z kładki nad kanałem portowym. Stąd wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.
Tekst: M. Gwizdek. Zdjęcia: Z. Olek i M. Gwizdek
Tutaj znajdziesz galerię z wycieczki.
07-09.08.2022
Członkowie Stowarzyszenia Gospodyń „Wójcin nad Prosną” w dniu 9 sierpnia zebrali się licznie przy Plenerowym Centrum Kulturalno-Rekreacyjnym tzw. „Różance”.
Od 2018 r. opiekujemy się tym obiektem, który powstał dzięki naszym staraniom przy udziale środków finansowych z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.
W sezonie letnim co dwa tygodnie kosimy tam trawę. Na ostatnim spotkaniu członkowie posprzątali cały przyległy teren. Zostały przycięte róże i lawenda.
W planie na ten rok są jeszcze prace konserwacyjne, czyli pomalowanie ławek, koszy i altany.
W minioną niedzielę odbył się festyn rodzinny zorganizowany przez Stowarzyszenie. Były gry i konkursy dla dzieci i dla dorosłych z nagrodami.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się jak zwykle plendze kartoflane z Wójcina, nasz produkt tradycyjny. Były też smaczne naleśniki z borówką od lokalnego sponsora, oraz ciasto do kawy.
Niewątpliwą niespodzianką były przejażdżki bryczką po okolicy. Dziękujemy bardzo panom, którzy bezinteresownie zafundowali taką atrakcję. Sprawiła ona dzieciom i dorosłym wiele radości.
Festyn był naprawdę udany i pogoda dopisała. Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy uczestniczyli w festynie i pomogli w jego zorganizowaniu.
Cieszymy się, że obiekt spełnia swoją rolę. Być może uda się pozyskać środki finansowe na uruchomienie w tym miejscu kina plenerowego.
Tutaj znajdziesz więcej zdjęć.
03-04.10.2020
W tym roku Stowarzyszenie zorganizowało wycieczkę której celem były Góry Sowie. Realizując program przez dwa dni odwiedziliśmy: Świdnicę, sztolnie kompleksu Riese w Rzeczce, zaporę na Jeziorze Bystrzyckim, zamek Grodno oraz bazylikę mniejszą w Krzeszowie. Nocleg spędziliśmy w miejscowości Rzeczka niedaleko Walimia.
Tutaj znajdziesz więcej zdjęć.
20.09.2020
W niedzielę 20 września odbył się jubileusz 100 lecia zakończenia budowy naszego kościoła parafialnego. Stowarzyszenie miało także w tym swój udział.
Tutaj znajdziesz więcej zdjęć.
08.08.2020
W dniu 8-go sierpnia odbyło się szkolenie z techniki nordic walking. Szkolenie to odbyło się w ramach grantu z Fundacji Orlen. Projekt nosił nazwę "Młody czy stary o zdrowie dbamy." Ważną sprawą dla zdrowia jest aktywność fizyczna. Szkolenie przeprowadzili instruktorzy z klubu sportowego nordic walking z Bełchatowa. Na początku była część teoretyczna, potem udaliśmy się na boisko sportowe, gdzie pod okiem instruktorów mogliśmy praktycznie uczyć się jak prawidłowo chodzić z kijami, aby efekty zdrowotne były jak najlepsze. Uczestnicy byli bardzo zadowoleni z przebiegu szkolenia, atmosfera była bardzo sympatyczna. Było widać chęć nauki u wszystkich, a przedstawiciele klubu bardzo profesjonalnie i z pasją przekazywali nam wiedzę. Jeśli będzie zainteresowanie to może w przyszłości zorganizujemy ponownie takie szkolenie.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, tym starszym i młodszym za aktywny udział. Mamy też nadzieję, że zobaczymy więcej osób uprawiających nordic walking w Wójcinie.
Tutaj znajdziesz więcej zdjęć.
24.07.2020
24 lipca w ramach grantu z Fundacji Orlen "Dar Serca" pt. „Młody czy stary o zdrowie dbamy” odbyło się spotkanie, na którym tematem były witaminy i ich rola w naszym życiu. Była więc część teoretyczna i sporządzanie sałatek z owoców i warzyw a następnie ich degustacja.
Przy tej okazji dla dzieci i ich opiekunów gry, zabawy oraz śpiewanie piosenek.
Tu więcej zdjęć.
27.06.2020
Przy okazji akcji rzeźbiarzy w Wieruszowie, Stowarzyszenie wystawiło także swoje stoisko wspierajac charytatywną zbiórkę dla dzieci z terenu powiatu. Tm razem celem była pomoc dla chorych: Marysi Soboty i Jasia Cieślinskiego.
Więcej informacji na tugazeta.pl
Tu więcej zdjęć.
01.06.2020
Stowarzyszenie wzięło udział w "challengu" z dedykacją dla małego Wojtusia Howisa z Galewic chorego na SMA. Nominację otrzymaliśmy od druhów z OSP. Przy tej okazji panie mogły zaprezentować się w nowych strojach.
Tu zobaczysz więcej zdjęć z tego dnia.
22.02.2020
Tradycyjnie w ostatnią sobotę karnawału, tj. 22 lutego odbył się bal walentynkowy zorganizowany przez Stowarzyszenie. Na tegorocznym balu w sali CKW bawiło się 36 par.
Tu zobaczysz całą galerię z balu walentynkowego 2020.
08.03.2020
W Stowarzyszeniu Gospodyń główne role zajmują kobiety. Z okazji ich święta zorganizowano więc tradycyjny, choć skromny w tym roku Dzień Kobiet.
Tekst i zdjęcia: A. Głąb.
Galeria z 8 marca.
Projekt "Spotkajmy się na Różance"
30.11.2019
"Spotkajmy się na Różance" to tytuł projektu, który obecnie realizuje Stowarzyszenie Gospodyń „Wójcin nad Prosną”. Dofinansowanie na ten cel uzyskaliśmy w konkursie grantowym p.n. Mikrogranty "Łódzkie na plus 2019" ogłoszonym przez Marszałka Województwa Łódzkiego i Centrum OPUS. Zadania w ramach projektu są realizowane zgodnie z harmonogramem od 1 XI - 8 XII 2019 r.
W ramach projektu będą wykonywane następujące prace:
1. Wyrównanie terenu wokół altany i terenu Różanki dodatkową ziemią.
2. Przygotowanie rabaty, nasadzenie róż i wyznaczenie miejsca na sadzenie krzewów cyprysów.
3. Posadzenie krzewów róż rabatowych i posadzenie cyprysów, wysypanie kamieniem.
4. Pomalowanie wiaty, ławek i koszy impregnatem do drewna.
5. Zamontowanie pergoli przy różach pnących wokół altany.
6. Spotkanie integracyjne na Różance, wizyta św. Mikołaja i podsumowanie projektu.
Cały tekst informacji o projekcie (plik PDF).
Zdjęcia z przebiegu projektu jak zawsze w galerii Stowarzyszenia.
IX "Dzień Seniora"
17.11.2019
W niedzielne popołudnie, 17 listopada odbyło się kolejne, IX spotkanie z Seniorami. Tradycyjnie już, jak co roku Stowarzyszenie Gospodyń wraz z uczniami i nauczycielami naszej Szkoły miało przyjemność zorganizować spotkanie dla Seniorów w budynkach CKW. Były więc okolicznościowe przemówienia, występy uczniów szkolnych, pań z Towarzystwa Aktywnych Kobiet w Sokolnikach. Był także koncert niespodzianka, niesamowity występ tenora - Wojciecha Poprawy. Trudno będzie tu wymienić wszystko, co się wydarzyło, proszę sobie to samemu obejrzeć w galerii.
Zapraszam >> na fotorelację.
20-21.10.2019 - Warsztaty kulinarno - manualne.
W niedzielę 20-go października rozpoczęła się częsć pierwsza warsztatów połączona z degustacją naszych produktów tradycyjnych: plendzy kartoflanych i ciastek ze skwarek. Było można usmażyć plendze dla siebie i rodziny a także upiec ciastka tak jak robiły to nasze babcie.
W poniedziałek, 21 października miała miejsce druga część warsztatów w świetlicy Centrum Kultury Wsi Wójcin-Andrzejów. Były to warsztaty dekupażu. W warsztatach wzięły udział osoby dorosłe oraz dzieci, wśród których ta metoda zdobienia cieszyła się dużym zainteresowaniem. Dekupaż to metoda ozdabiania polegająca na naklejaniu wzoru z papieru lub serwetki na szkle lub drewnie. Każdy uczestnik ozdobił dwa przedmioty: pudełko z drewna i szklany słoik. Wszyscy uczestnicy wykonali piękne swoje prace, zapoznając się z tą metoda ozdabiania. Dziękujemy wszystkim za udział oraz za zaangażowanie. Zapraszany też do następnych przedsięwzięć podejmowanych przez Stowarzyszenie.
Warsztaty kulinarno-manualne zorganizowane zostały z pozyskanego grantu w ramach konkursu pn. „Mikrogrant na start – Region” z Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS-z Łodzi pt. „Wspólne działania nasza siłą”.
Zdjęcia znajdziesz w obszernej galerii.
07-08.09.2019 - Wycieczka Zamość - Sandomierz
W sobotni, bardzo wczesny poranek, 7 września Stowarzyszenie rozpoczęło tegoroczną wycieczkę autokarową. Miejscami docelowymi był Zamość i Sandomierz. Po drodze zatrzymaliśmy się w niewielkiej Radecznicy, by odwiedzić Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego. Resztę popołudnia wraz z przewodnikiem zwiedzaliśmy zabytki Zamościa. Następnego dnia, udaliśmy się do Sandomierza. Dziękujemy uczestnikom oraz obsłudze za tą dwudniową wyprawę i aktywnie spędzony czas. Trudno jest opisać wszystkie miejsca i atrakcje rozplanowane na dwa pogodne dni wycieczki. Większość odwiedzonych miejsc można zobaczyć w obszernej galerii.
25.08.2019 - Dożynki parafialne
Podobnie jak w Galewicach, w niedzielę, 25 września odbyły się dożynki parafialne w Wójcinie. Po uroczystej mszy świętej w kościele parafialnym uczestnicy przemaszerowali w okolice Centrum Kultury Wsi na biesiadę dożynkową. W przygotowanie całej uroczystości zaangażowani byli mieszkańcy ulic: Wieluńskiej, Orzeszkowej, Kochanowskiego, Chopina i Goli. Członkowie Stowarzyszenia wraz z sołtysem oraz druhami z OSP pomagali w przygotowaniu poczęstunku dla mieszkańców obok kompleksu "Różanka".
Galeria dożynkowa.
25.08.2019 - Dożynki powiatowe w Galewicach
W niedzielę, 25 września, pomimo równocześnie trwających dożynek parafialnych delegacja Stowarzyszenia uczestniczyła w dożynkach powiatowych w Galewicach, gdzie wystawiła swoje stoisko z produktami regionalnymi.
Więcej fotografii.
Relacja Radio Ziemi Wieluńskiej
20.07.2019 - XIV Konkurs kulinarny w Byczynie
W sobotę, 20 lipca na zaproszenie organizatorów z Byczyny panie ze Stowarzyszenia uczestniczyły w XIV edycji konkursu na "Najlepsza Potrawę Domową".
Pięcioosobowa drużyna Stowarzyszenia przygotowała następujące dania konkursowe:
kategoria I - zupa krem z bobu,
kategoria II - pieczeń z dzika z suszoną śliwką i kluskami tartymi łyżką kładzionymi, czerwoną duszoną kapustą oraz pieczone faszerowane jabłka,
kategoria III - deser domowy, budyń z owocami sezonowymi.
Cała byczyńska impreza konkursowa była bardzo udana. Potrawy konkursowe bardzo smaczne i pięknie podane. Wszyscy startujący w niej uczestnicy reprezentowali wysoki poziom, co podkreślili członkowie komisji konkursowej. Ekipa Stowarzyszenia zdobyła V miejsce w konkursie, otrzymując pamiątkowy dyplom, puchar oraz nagrodę rzeczową.
Galeria fotograficzna.
Relacja Nowa Trybuna Opolska