19.9.2017- Dzień ziemniaka w Kościerzynie
Kościerzyński Dzień Ziemniaka - pod taką nazwą organizowane są w Kościerzynie koło Sieradza coroczne targi rolne. Ich organizatorem jest Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach. W tym roku to już szósta edycja tego "święta ziemniaczanego", które odbyło się w niedzielę 17 września. Swoje stoiska prezentowało prawie 100 wystawców, od producentów, przez dystrybutorów i doradców rolniczych, po instytucje i agencje obsługujące wieś i rolnictwo. Były tam min.: stoiska gastronomiczne, stoiska promujące rękodzieło, wystawcy sprzętu dla rolnictwa i wiele, wiele innych. W ramach promocji odbywały się wystawy maszyn i pokazy ich wyników pracy przy produkcji i zbiorze ziemniaków.
Licznie reprezentowane Koła Gospodyń Wiejskich serwowały własne potrawy lokalne i tradycyjne, które brały też udział w konkursie na Najlepszą potrawę z ziemniaka. Konkurs ten zakończył się bardzo miłym akcentem, wygrała ją Zupa Wykwintna, przygotowana przez panią Krystynę Cichosz z naszego Stowarzyszenia Gospodyń "Wójcin nad Prosną". Poza tym, jak zawsze, nasze panie serwowały placki ziemniaczane. Odbywały się również liczne konkursy powiązane z uprawą ziemniaka. Występowali różni wykonawcy i artyści ludowi, w tym także mieszkańcy z terenu naszej Gminy.
Tekst: A. Głąb, foto: radiozw.com.pl, sieradz.naszemiasto.pl
Więcej fotografii jak zawsze w galerii Stowarzyszenia.
Polecam także ciekawą relację na stronie radiozw.com.pl
9.9.2017- Wycieczka w Wałbrzyskie
W tym roku 9-tego września członkowie Stowarzyszenia udali się na coroczną wycieczkę. Tym razem wybraliśmy się na Ziemię Wałbrzyską, która posiada bogactwo przyrody, krajobrazów i zabytków. Najważniejszym z nich jest Zamek Książ. Jest on jednym z największych zamków w Polsce, Europie i jednocześnie największym zamkiem na Dolnym Śląsku.
Zbudowany na wysokości 395m n.p.m., otoczony głęboką kotliną porośniętą lasami. Zwiedzaliśmy zamek trasą „Od Piastów do tajemnic II wojny światowej”. Usłyszeliśmy o jego dziejach i mieszkańcach na przestrzeni wieków. Podziwialiśmy piękne barokowe sale reprezentacyjne i poznaliśmy historię rodziny Hochbergów, ostatnich właścicieli Książa. Następnie udaliśmy się do podziemnych tuneli z okresu II wojny światowej. Na zakończenie przeszliśmy tarasami ogrodowymi wokół zamku i udaliśmy się na punkt widokowy i do Palmiarni.
Obecnie w wałbrzyskiej palmiarni rośnie ponad 250 gatunków roślin z różnych stref klimatycznych i różnych kontynentów m.in. bambusy, fikusy i eukaliptusy, kaktusy jak również jedyna w Polsce stała wystawa bonsai.
Następnie udaliśmy się do samego Wałbrzycha, gdzie spacerując z przewodnikiem uliczkami miasta poznawaliśmy jego ciekawą historię. Potem pojechaliśmy też do Szczawna–Zdroju, do bardzo ciekawego uzdrowiska z hala spacerową i pijalnią wód mineralnych. Mieliśmy okazję zobaczyć Sanatorium „Dom Zdrojowy”, muszlę koncertową, i Teatr Zdrojowy.
Późnym wieczorem w drodze powrotnej do domu obejrzeliśmy we Wrocławiu piękny pokaz świetlno-muzyczny "fontanny multimedialnej". Na każdej wycieczce poznajemy ciekawe i atrakcyjne miejsca w Polsce. Aktualności więć nabiera powiedzenie „cudze chwalicie, swego nie znacie”.
Tekst i foto: M. Gwizdek
Więcej fotografii znajdziesz w galerii Stowarzyszenia.
27.8.2017- Dożynki w Walichnowach
Równo tydzień po Dożynkach w Wójcinie odbyły się Dożynki Powiatowo-Gminno-Parafialne w Walichnowch w niedzielę 27 sierpnia 2017 roku, na nich nie zabrakło także i naszej delegacji.
Organizacji tych Dożynek podjęło się Sołectwo Walichnowy, Gmina Sokolniki oraz Starostwo Powiatowe.
Dożynki to święto plonów i święto rolników. Jest to czas podziękowań za zbiory i za trudy pracy rolniczej.
Dożynki stały się również okazją do wręczenia nagród i wyróżnień. Wręczono na nich nagrody w konkursie na "Najładniejszy wystrój dożynkowy posesji". Ogłoszono wyniki konkursu na "Markowy Produkt Powiatu Wieruszowskiego". Szczególną częścią uroczystości stało się wręczenie przyznanych przez Radę Powiatu Wieruszowskiego tytułów „Zasłużony dla Powiatu Wieruszowskiego”.
Wśród nagrodzonych organizacji znalazło się taż Stowarzyszenie Gospodyń „Wójcin nad Prosną”. Nagrodę odebrała pani prezes - Aldona Juszczak. Odznaczenie to jest dla nas bardzo cennym wyróżnieniem, podziękowaniem za dotychczasową pracę i współpracę ze Starostwem i Powiatem. Wśród osób nagrodzonych była również pani Krystyna Czernecka mieszkanka Wójcina i członkini naszego Stowarzyszenia.
W części kulinarnej Dożynek w Walichnowach nie zabrakło również członków naszego Stowarzyszenia. Częstowaliśmy wszystkich uczestników naszymi ciastkami ze skwarek i smażyliśmy do późnych godzin wieczornych plendze kartoflane, które jak zwykle cieszyły się dużym powodzeniem i mają już tytuł „Markowy produkt Powiatu Wieruszowskiego”.
Tekst: M. Gwizdek, foto: P. Jany, www.tugazeta.pl, www.tygodnik-powiatowy
Więcej fotografii znajdziesz w galerii Stowarzyszenia.
19-20.8.2017 - Dożynki gminno-parafialne
W dniach 19-20 sierpnia 2017 roku w Wójcinie odbyły się dożynki gminno-parafialne. Główne uroczystości rozpoczęły się przemarszem korowodu dożynkowego z boiska na mszę świętą do kościoła parafialnego. Po uroczystej mszy ponowny przemarsz na boisko sportowe gdzie miała miejsce cześć oficjalna. Na dożynkach mogliśmy wysłuchać koncertów dwóch gminnych orkiestr dętych: z Dzietrzkowic i Łubnic wraz z mażonetkami, dzieci szkolnych ZS w Wójcinie, Pań ze Stowarzyszenia Gospodyń "Wójcin nad Prosną", Kapeli "Podpora Rodziny", Zespołu "Los Emerytos". Podczas dożynek rozstrzygnięto też konkurs na najładniejszy wystrój dożynkowy i wręczono nagrody dla trzech pierwszych miejsc. O godz. 20:00 rozpoczął się koncert gwiazdy wieczoru, Mariusza Kalagi wraz z zespołem. Całośc zakończyła jak i dzień wcześniej zabawa taneczna przy muzyce zespołu "Alvin". W wydarzeniach dożynkowych uczestniczyła licznie zgromadzona publiczność, ta lokalna jak i przyjezdna. Nie zabrakło także stoisk z przysmakami lokalnie działających Stowarzyszeń, stoiskami z gastronomią, atrakcjami dla starszych i młodszych i dzieci.
Tekst i foto: A. Głąb
Obszerna galeria z dożynek gminno-parafialnych.
11.7.2017 - XII Konkurs kulinarny w Byczynie
W niedzielę, 9 lipca członkowie Stowarzyszenia Gospodyń Wójcin nad Prosną uczestniczyli w XII Konkursie Kulinarnym na "Najlepszą potrawę domową". Odbywał się on na Stadionie Miejskim w Byczynie, w ramach imprezy "Dni Byczyny 2017". W konkursie tym uczestniczyło 8 drużyn. Atmosfera była miła, a konkurencja duża. Jury konkursowe podkreślało, że z roku na rok poziom umiejętności uczestników jest coraz wyższy i wyrównany. Wszystkie serwowane potrawy były smaczne i pięknie podane. Nasze Stowarzyszenie zdobyło 4 miejsce i pamiątkową statuetkę, dyplom i bon o wartości 150 zł na zakup sprzętu AGD. Mieliśmy też okazję posłuchać występu zespołu "Aperitif" i gwiazdy wieczoru - Mateusza Ziółko. Imprezę zaliczamy do bardzo udanych.
Tekst: Maria Gwizdek
Foto: Dariusz Mikietyński, www. tugazeta.pl.
Po więcej fotografii odsyłam do galerii z konkursu gotowania.
9.4.2017 - Jarmark wielkanocny w Bierkowicach
9 kwietnia 2017 już po raz drugi członkowie Stowarzyszenia Gospodyń "Wójcin nad Prosna" wzięli udział jako wystawcy w Jarmarku Wielkanocnym organizowanym w Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach. Udział w tej plenerowej imprezie jest dobrą okazja do promocji naszej działalności i produktów regionalnych, tradycyjnych plendzy kartoflanych i ciastek ze skwarek. Ciastka ze skwarek cieszyły się dużym powodzeniem ze względu na awarię prądu nie mogliśmy niestety serwować plendzy. Mieliśmy też okazję podziwiać innych wystawców i ich wyroby np. opolskie kraszanki, tradycyjne wędliny, wyroby cukiernicze oraz dekoracje i ozdoby wielkanocne. Pogoda dopisała.
Tekst i foto: Maria Gwizdek.
Po więcej fotografii odsyłam do galerii Stowarzyszenia.
11.3.2017 - drugie warsztaty kulinarne
W dniu 11 marca 2017 roku w Centrum Kultury Wsi Wójcin - Andrzejów odbyły się warsztaty kulinarne "Lecznicza moc jedzenia." Organizatorem było Stowarzyszenie Gospodyń, a spotkanie przeprowadziła Pani Agata Wancel. Zajmuję się ona jak już pisaliśmy poprzednio, dietetyką oraz ziołolecznictwem w tradycyjnej medycynie chińskiej. Była to druga część warsztatów. Uczestnicy warsztatów mieli więc okazję skosztować pasty jajecznej, jajecznicy bez jaj oraz kopytek posypanych sezamem. Do picia przygotowane zostało mleko z kaszy jaglanej. Wszystkie potrawy były bardzo smaczne. W czasie warsztatów uczestnicy zadawali wiele pytań na temat odżywiania i jego wpływu na zdrowie. Spotkanie było bardzo interesujące.
Tekst: Maria Gwizdek, foto: Dariusz Mikietyński.
Więcej fotografii znajdziesz w galerii z warsztatów.
11.02.2017
Tradycyjnie w ostatnią sobotę karnawału, tj. 11 lutego w CKW odbył się bal walentynkowy zorganizowany przez Stowarzyszenie na którym bawiło się prawie 100 osób.
Tekst i zdjęcia: A. Głąb.
Tu zobaczysz całą galerię z balu walentynkowego 2017.
28.1.2017 - pierwsze warsztaty kulinarne
W dniu 28 stycznia 2017 roku w Centrum Kultury Wsi Wójcin - Andrzejów odbyły się warsztaty kulinarne pt. "Lecznicza moc jedzenia". Organizatorem było Stowarzyszenie Gospodyń "Wójcin nad Prosną", a prowadzącą Pani Agata Wancel. Pani Agata zajmuje się dietetyką oraz ziołolecznictwem z wykorzystaniem tradycyjnej medycyny chińskiej. Na bazie jedzenia i ziół leczy wiele chorób i dolegliwości współczesnych czasów.
Wspólnie z Panią Agatą uczestnicy warsztatów przygotowali dania ze składników roślinnych, a było to mleko kokosowe, zupa z dyni i soczewicy oraz smalec z fasoli "Jaś". Każdy z uczestników udzielał się w kuchni. W czasie przygotowywania posiłków prowadząca przekazywała wiele cennych informacji, jak dbać o zdrowie, które produkty należy spożywać, by zdrowie nam dopisywało. Następnie uczestnicy mogli skosztować wspólnie przygotowanych potraw. Przy herbatce ze skórek mandarynki mieliśmy też okazję porozmawiać z Panią Agatą na temat jej pracy. W trakcie warsztatów uczestnicy zadawali też pytania na temat jak jeść, co jeść i jak postępować przy różnych dolegliwościach.
Czas spotkania upłynął w miłej atmosferze. Warsztaty były bardzo ciekawe i smacznie zakończone.
Tekst i foto: Maria Gwizdek
Więcej fotografii znajdziesz w galerii z warsztatów kulinarnych.
27.1.2017 - Finał plebiscytu na najlepsze KGW w woj. łódzkim
W dniu 27 stycznia w restauracji "Ratuszowa" w Wieluniu odbyło się podsumowanie plebiscytu na "Najpopularniejsze Koło Gospodyń w województwie łódzkim". Plebiscyt z podziałem na powiaty zorganizowała gazeta "Dziennik Łódzki" oraz "Nasz Tygodnik". Nasze Stowarzyszenie Gospodyń "Wójcin nad Prosną" zdobyło pierwsze miejsce w powiecie wieruszowskim. Na wręczenie nagród w postaci statuetek i dyplomów udała się 3 osobowa delegacja w składzie: Ewa Mączka, Jolanta Wilczyńska i Józef Błaszczyk.
Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, była możliwość rozmowy z nagrodzonymi przedstawicielkami Kół Gospodyń oraz wspólne pamiątkowe fotografie. Plebiscyt był dobrą okazją aby przedstawić swoją działalność, promować produkty tradycyjne i walory naszej Wsi, Gminy i Powiatu.
Tekst: Maria Gwizdek, fot. www.wielun.naszemiasto.pl
Więcej fotografii znajdziesz w galerii Stowarzyszenia.
Tutaj cały artykuł o wydarzeniu na www.wielun.naszemiasto.pl
14.1.2017 - Spotkanie noworoczne
Tradycyjnie na początku nowego roku odbywa się spotkanie podsumujące miniony rok, jego wydarzenia i plany na rozpoczynający się nowy. Była to też okazja do dyskusji nad różnymi sprawami dotyczącymi życia w Stowarzyszeniu.
Tekst i foto: A. Głąb
Więcej fotografii znajdziesz w galerii ze spotkania
31.12.2016 - Sylwester
Jak co roku na jego zakończenie urządza się tradycyjne pożeganie starego i przywitanie nowego roku, czyli bal sylwestrowy. W tym roku organizowało je Stowarzyszenie Gospodyń. Licznie zgromadzeni uczestnicy bawili się do białego rana w bydynkach CKW.
Tekst i foto: A. Głąb
Więcej fotografii znajdziesz w galerii z sylwestra
14.12.2016 - Spotkanie opłatkowe
W środę, 14 grudnia w Centrum Kultury Wsi Wójcin – Andrzejów odbyła się tradycyjna wieczerza wigilijna zorganizowana przez Stowarzyszenie Gospodyń „Wójcin nad Prosną”.
Jak co roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Wójcinie przygotowali na nią Jasełka, pod tytułem. „Dziecię nam się narodziło”. Całość przygotowana została pod kierunkiem pani katechetki i Ks. Proboszcza.
Wśród gości zaproszonych byli min. Starosta Wieruszowski - Andrzej Szymanek, Radny Powiatowy - Ryszard Starek, Wójt Gminy Łubnice - Henryk Ciosek wraz z Przewodniczącym Rady Gminy - Piotrem Hyłką. Obecni byli także radni gminni, dyrektor szkoły - Dorota Ciećka , sołtysi Wójcina i Andrzejowa oraz przedstawiciele lokalnej społeczności.
Na początku odczytano fragment z Pisma Świętego odnoszący się do narodzin Pana Jezusa, a następnie Ks. Proboszcz - Józef Kaczmarek pobłogosławił pokarmy i po wspólnej modlitwie wszyscy uczestnicy podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia świąteczno-noworoczne. Na stołach zagościły tradycyjne wigilijne potrawy: ryba, barszcz z uszkami, kapusta z grochem, makiełki i inne słodkości.
Po kolacji wójciński chór „Lutnia” pod kierunkiem pana Stanisława Seweryna dał mini koncert złożony z kolęd i pastorałek, a potem reszta włączyła się do śpiewania kolęd. Atmosfera była bardzo radosna i świąteczna.
Bardzo dziękujemy uczestnikom za wspólnie spędzony czas i kolędowanie.
Tekst i foto: M. Gwizdek
Więcej fotografii znajdziesz w galerii z wigilii i jasełek
22.11.2016 - Doradca żywieniowy
W piatek 18 listopada w CKW odbyło się spotkanie z doradcą żywieniowym i psychodietetykiem panią Karoliną Krawczyk-Borowiec. Tematem jej wykładu było zdrowe żywienie i różne sposoby zmiany złych nawyków żywieniowych. Wykład był bardzo interesujący i pouczający. Uczestnicy dowiedzieli się dużo ciekawych wiadomości na temat prawidłowego odżywiania i jego wpływu na nasz organizm, sposobów wzmocnienia odporności w okresie jesienno-zimowym, a także roli aktywności fizycznej w naszym życiu. Poznaliśmy też 10 zasad zdrowego odżywiania.
Tekst i foto: M. Gwizdek
Więcej fotografii ze spotkania znajdziesz w galerii Stowarzyszenia