6.11.2016 - VI Dzień Seniora
W dniu szóstego listopada 2016 roku w Centrum Kultury Wsi Wójcin-Andrzejów odbyło się już po raz szósty spotkanie z okazji Dnia Seniora. Świętowanie rozpoczęło się uroczystą mszą św. w naszym kościele, po czym przeszliśmy do budynku CKW. Współorganizatorem była OSP Wójcin oraz Zespół Szkół w Wójcinie. Wszystkich Seniorów i gości zaproszonych powitała prezes Stowarzyszenia - Aldona Juszczak, która złożyła życzenia:
„Drodzy Seniorzy w imieniu własnym i organizatorów życzę Wam niech każdy Wasz dzień wypełnia ludzka życzliwość, pomoc i dobro. Życzę Wam satysfakcji z przeżytych lat, wypełnionych zdrowiem, szacunkiem i miłością najbliższych. Dziękujemy, że jesteście ...”
Po powitaniu i wstępie nastąpił wspólny obiad.
W części artystycznej wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wójcinie z przedstawieniem pt. „Baby i chłopy”. Następnie wystąpił znany satyryk i parodysta pan Bolesław Gromnicki z osobą towarzyszącą. W trakcie wieczoru śpiewaliśmy popularne piosenki biesiadne przy akompaniamencie akordeonu i śpiewie pana Jana Olszewskiego, ale przede wszystkim była to okazja do spotkania i rozmowy. Tegoroczne hasło spotkania brzmiało: „Każde dobro, które dajemy innym, zawsze do nas powraca”. To powiedzenie jest aktualne w każdym wieku i w każdym miejscu.
Spotkanie miało jeszcze jeden akcent. W tym roku przypada jubileusz 150 lat powstania pierwszego Koła Gospodyń w Polsce, a większość dzisiejszych seniorek to aktywne lub dawniejsze działaczki Koła Gospodyń Wiejskich. Pierwsze takie koło powstało w 1866 roku w Piasecznie na Pomorzu pod nazwą „Towarzystwo Gospodyń”, a w roku 1877 na terenie województwa łódzkiego w Janisławicach powstało pierwsze o nazwie KGW, która to nazwa przetrwała do dziś.
Historia KGW na naszym terenie sięga lat 60-tych ubiegłego stulecia. W roku 1967 działały dwa koła, jedno w Wójcinie a drugie w Andrzejowie. Oba te koła ze sobą współpracowały i wspólnie podejmowały wiele działań. W Wójcinie pierwszą przewodniczącą była pani Marta Mendel, a po niej Zofia Alberty, Maria Mączka, Mirosława Mączka, Katarzyna Lis, Krystyna Cierkosz, już w Stowarzyszeniu Bożena Mączka a dziś Aldona Juszczak. W Andrzejowie założycielką i pierwszą przewodniczącą była pani Eleonora Brząkała, a następnie przez 15 lat funkcję tą pełniła pani Krystyna Druszcz. Panie należące do tych pierwszych Kół Gospodyń podejmowały wiele inicjatyw mających na celu integrację środowiska wiejskiego. Organizowały szkolenia, kursy, spotkania z okazji Dnia Kobiet, Dnia Matki, zabawy taneczne, bale koszyczkowe i kotylionowe. Dbały również o estetykę i wygląd wsi. Brały czynny udział w uroczystościach kościelnych i dożynkach parafialnych, czy gminnych. Prowadziły wypożyczalnię naczyń i innych urządzeń np. do szatkowania kapusty. Bardzo często współpracowały z druhami z Ochotniczej Straży Pożarnej. Po przedstawieniu krótkiej historii KGW w Wójcinie obejrzeliśmy ciekawą prezentację starych fotografii z okresu istnienia i działania KGW Wójcin i Andrzejów.
Na zakończenie tej części spotkania zabrała głos pani Prezes Stowarzyszenia, która powiedziała: „Wiemy, że czas wspólnie spędzony na pracy i na rozrywce do dziś żywo tkwi w pamięci naszych seniorek. Chcemy im dziś podziękować za całokształt ich pracy w KGW i zapewnić, że chociaż zmieniły się czasy, warunki działania i trochę potrzeby to cel mamy ten sam - aktywnie działać na rzecz lokalnej społeczności, promować naszą wieś, gminę i powiat, co też staramy się czynić. Współpracujemy z OSP, Szkołą Podstawową w Wójcinie i innymi organizacjami”. Z tej okazji wszystkim seniorkom działaczkom KGW Wójcin i Andrzejów złożyliśmy najlepsze życzenia i podziękowania za ich pracę na rzecz społeczności wiejskiej. Jako wyraz podziękowania i na pamiątką z tego spotkania wręczyliśmy statuetki z logo Stowarzyszenia. Zrobiliśmy pamiątkowe fotografie. W dalszej części spotkania były śpiewy piosenek, indywidualnie i zbiorowo, dowcipy i w miłej atmosferze biesiadowaliśmy do późnego wieczora. Na pożegnanie każdy z Seniorów otrzymał słodki upominek.
Tekst: M. Gwizdek, foto: A Głąb
Więcej fotografii z wydarzenia znajdziesz w galerii z Dnia Seniora
1.10.2016 - Wycieczka
W dniu 1-go października członkowie Stowarzyszenia Gospodyń "Wójcin nad Prosną" udali się na wycieczkę do Łowicza i Nieborowa. Zwiedzanie Łowicza rozpoczęło się od spotkania z Przewodniczką panią Małgosią na starym rynku w Łowiczu. Przekazała nam ona wiele ciekawych informacji o historii miasta i ciekawych postaciach, które były związane z Łowiczem. Potem zwiedziliśmy bogate zbiory Muzeum Łowickiego oraz skansen wsi łowickiej przy Muzeum. Następnie pojechaliśmy do Nieborowa odległego o 11 km. Tutaj zwiedziliśmy najpierw manufakturę Majoliki a potem Pałac Radziwiłów z jego bogatym wyposażeniem obrazy, meble, porcelana, szkło, księgozbiory, oraz ogród w stylu barokowym przy Pałacu ze starymi platanami i innymi rodzimymi gatunkami drzew. W czasie wycieczki pogoda nam dopisała.
Tekst: M. Gwizdek, foto: M. Gwizdek, T. Błaszczyk
Więcej fotografii z wydarzenia znajdziesz w galerii z wycieczki.
18.9.2016 - Kościerzyna
W dniu 18.09.2016 r w ramach współpracy Stowarzyszenia Gospodyń z Łódzkim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach po raz kolejny grupa członkiń uczestniczyła w obchodach kolejnego, bo XXIII już Krajowego Dnia Ziemniaka w Kościerzynie. Nasze Panie serwowały plendze kartoflane zgodnie z przesłaniem imprezy. Mimo trochę niesprzyjającej pogody plendze miały spore powodzenie. Docenione zostały i w ramach nagrody nasze Panie przywiozły sprzęt AGD oraz wiele ciekawych dodatków. Myślimy, że znów tam wrócimy by promować nasze Stowarzyszenie, gminę i powiat.
Tekst i foto: K. Czernecka
Więcej fotografii z wydarzenia znajdziesz w galerii Stowarzyszenia.
4.9.2016 - "Mikser" w Łodzi
Członkinie Stowarzyszenia Gospodyń "Wójcin nad Prosną" w dniu 4 września uczestniczyły w największej imprezie promującej województwo łódzkie tj. Mikser Łódzki 2016 na zaproszenie Powiatu Wieruszowskiego. Na stoisku razem z przedstawicielkami powiatu promowałyśmy nasz region, powiat, gminę i wieś. W ramach prezentacji było dużo materiałów promocyjnych, albumy, ulotki, foldery i różne gadżety. Nie zabrakło również akcentu kulinarnego. Nasze produkty regionalne: plendze kartoflane i ciastka ze skwarek cieszyły się dużym zainteresowaniem i bardzo smakowały. Odwiedzający stoisko powiatu wieruszowskiego byli zainteresowani ofertą turystyczną, a także tym jak przygotowujemy produkty regionalnei jaka jest ich receptura. Była też okazja do wymiany doświadczeń z innymi Kołami Gospodyń, co jest bardzo cenne dla naszej działalności.
Tekst i foto: M. Gwizdek
Więcej fotografii z wydarzenia znajdziesz w galerii Stowarzyszenia.
28.8.2016- Dożynki w Czastarach
Równocześnie z parafialnymi odbyły się dożynki gminno-powiatowe w Czastarach, na których nie zabrakło także naszej delegacji.
Rok 2016 jest rokiem wielkiego, ogólnopolskiego jubileuszu 150-lecia Kół Gospodyń Wiejskich. Na naszym terenie takie święto pracy społecznej kół oraz stowarzyszeń odbyło się w dniu 28 sierpnia 2016 r., podczas Dożynek gminno-powiatowych w Czastarach. Większość kół zaprezentowało się na swoich stoiskach. Zostały one uhonorowane przez Samorząd Powiatowy okolicznościowymi statuetkami. Wśród nich było nasze Stowarzyszenie Gospodyń „Wójcin nad Prosną”, które jest najbardziej aktywne w terenie. To ono reprezentuje powiat na różnych imprezach regionalnych min. poprzez produkty tradycyjne, jakimi są plendze kartoflane oraz ciastka ze skwarek.
Tekst i foto: K. Czernecka
Więcej fotografii znajdziesz w galerii Stowarzyszenia.
28.8.2016 - Dożynki parafialne
W niedzielę 28 sierpnia o godzinie 12:00 rozpoczęły się tegoroczne dożynki parafialne. Uroczystą sumę przy plebanii odprawił ks. Józef Kaczmarek. Po mszy dziękczynnej z udziałem orkiestry OSP Dzietrzkowice odbyła się biesiada dożynkowa na ogrodach proboszczowskich.
Tekst i foto: A. Głąb
Fotografie w galerii z dożynek parafialnych.
7.8.2016 - II Etap rajdu
II etap Wójcińskiego Rajdu Rowerowego 2016 wystartował w niedzielne popołudnie z boiska sportowego w Wójcinie. Tym razem
trasa o długości 35 km zaprowadziła nas do Wieruszowa. Zatrzymaliśmy się na krótki odpoczynek przy kościele w Mieleszynie i na dłuższy na rynku w Wieruszowie. W programie znalazł się też czas na lody.
Pogoda nam dopisała, uczestnicy także. Zakończyliśmy wycieczką jak zwykle po powrocie gorącym poczęstunkiem, kawą i ciastem.
Tekst i foto: A. Głąb
Fotografie w galerii z rajdu.
17.7.2016 - I Etap rajdu
I etap Wójcińskiego Rajdu Rowerowego mamy już za sobą. W niedzielne popołudnie na boisku sportowym w Wójcinie zebrało się 46 uczestników rajdu. Znaczną część uczestników stanowili mieszkańcy Gminy Łubnice nie zabrakło jednak osób z innych terenów. Dotarły do nas osoby z Wieruszowa, Kępna, Kluczborka, Namysłowa, Siemianic, Lasek, Słupi i Opatowa. Najmłodsza 5 letnia uczestniczka jechała w koszyczku u swojej mamy.
Trasa o długości 17 km została pokonana zgodnie z wyznaczoną trasą przez organizatorów. Zatrzymaliśmy się przy kościele w Łubnicach i Wójcinie zapoznając się z ich krótką historią i robiąc zbiorowe pamiątkowe foto.
Pogoda dopisała, uczestnicy mogli podziwiać okolicę. Na zakończenie po gorącym poczęstunku i kawie i ciastku wszyscy w dobrych humorach pożegnali się umawiając się już na następny etap. Organizatorzy Stowarzyszenie Gospodyń „Wójcin nad Prosną” i OSP Wójcin dziękują wszystkim uczestnikom za udział i zdyscyplinowanie na trasie rajdu.
Tekst i foto: M. Gwizdek.
Więcej fotografii w galerii z rajdu.
16.7.2016 - Kulinarna Byczyna
Członkinie Stowarzyszenia Gospodyń „Wójcin nad Prosną” uczestniczyły w XI Konkursie Kulinarnym na „Najlepszą Potrawę Domową”. Odbył on się w Byczynie w sobotę 16 lipca 2016 r.
Mottem przewodnim tegorocznego Konkursu były warzywa i owoce z naszych ogródków. Drużyna Stowarzyszenia składała się z czterech pań, które w czasie trwania konkursu tj 3 godzin przygotowały następujące potrawy:
Zupa: krem ze świeżego ogórka na wywarze mięsno-warzywnym podawana z grzankami.
Danie główne: chrust drobiowo-wieprzowy podany z młodymi ziemniakami z koperkiem, surówka – mix sałat z sosem winegret
oraz na deser: naleśniki z serem, musem malinowym i malinami dodatkowo kompot z owoców sezonowych.
W Konkursie wzięło udział 7 drużyn, ekipa Stowarzyszenia zajęła 4 miejsce otrzymując dyplom, puchar oraz bon towarowy na zakup sprzętu AGD. Konkurs kulinarny był częścią festynu „Lato w mieście.” Było w nim wiele imprez towarzyszących konkursów dla dzieci i dorosłych, rozgrywek sportowych a na zakończenie zabawa taneczna.
Impreza się udała, było smacznie, kolorowo i wesoło a także mokro, bo w czasie rozdania nagród popadał deszcz.
Tekst i foto: M. Gwizdek.
Więcej fotografii z tego wydarzenia znajdziecie w galerii z gotowania.
10.7.2016 - Wyszanów i Bieg rzeką Prosną
Stowarzyszenie Gospodyń brało także czynny udział w festynie z okazji V edycji Ogólnopolskiego Biegu rzeką Prosną w Wyszanowie. Stoisko z naszymi wyrobami regionalnymi wystawiono na wyszanowskim boisku sportowym.
Tekst i fot. A. Głąb
Więcej fotografii z tego wydarzenia znajdziecie w galerii z biegu rzeką Prosną.