Informator Biblioteki Publicznej w Wójcinie
str. 4
Tradycją stało się, że w tygodniu bibliotek odbywają się spotkania autorskie w ramach akcji „Z Książką na Walizkach”. W roku bieżącym są to już XII Łódzkie Spotkania Pisarzy z Młodymi Czytelnikami, pod hasłem: „Niesamowite historie”, których organizatorem jest Wydawnictwo Literatura z Łodzi.
W wójcińskiej bibliotece, 9 maja 2024 roku gościliśmy Pana Andrzeja Marka Grabowskiego, autora powieści dla dzieci i starszych dzieci, programów telewizyjnych dla dzieci, tj.: Tik-Tak, Ciuchcia, Budzik i innych, scenariuszy filmów animowanych oraz piosenek, m.in.: Kulfon co z ciebie wyrośnie, Witaminki. Pan Grabowski ciekawie opowiadał o swoich książkach: skąd czerpie pomysły, ile czasu zajmuje mu napisanie powieści itp. Uczestnicy spotkania mieli okazję „na żywo” poznać Kulfona oraz zająca z pierwszej książki pisarza „Zając i Poziomka”. Przy okazji spotkań „Na Walizkach” Literatura ogłasza konkurs plastyczny dla dzieci, tytuł tegorocznego konkursu to oczywiście „Niesamowite historie”. Wpłynęło osiem pięknych prac, z których trzy nagrodziło Wydawnictwo Literatura, książkami i dyplomami, autorzy prac to: Antonina Małecka, Zofia Hatalska i Lena Krystek. Praca Zofii Hatalskiej z klasy IV została zabrana na finał do Łowicza. Pozostali młodzi twórcy prac otrzymali nagrody książkowe od biblioteki.
Biblioteka dziękuje uczniom, nauczycielom i opiekunom ze Szkoły Podstawowej w Wójcinie, za udział i zaangażowanie w organizację spotkania.
Tekst i zdjęcia - Dorota Wejner
Więcej zdjęć w galerii biblioteki
W sobotę, 7 października w Bibliotece Publicznej w Wójcinie odbyła się kolejna edycja gminnej Nocy Bibliotek, była to już IX odsłona ogólnopolskiej nocy bibliotek, ph. „Absurd nie czytać”. Sprawdzoną formą zajęć, podczas wójcińskiej nocy bibliotek są warsztaty nawiązujące do biblioteki i książki. Tak było i tym razem młodsza grupa uczestników wykonała „Swój portret z książką”, starsza natomiast, „Małą książkę artystyczną”, a wszystko pod czujnym okiem pani Natalii Talarek-Oswald, z Tęczówka Studio w Częstochowie.
Była też projekcja filmu „Moja mama gorylica”, udostępnionego przez organizatorów na tę szczególną noc. I tradycyjnie, już od lat, poczęstunek pizzą. Wielkie podziękowania kierujemy dla nauczycieli i bibliotekarzy szkolnych, a mianowicie dla Pań: Gabrieli Garczarek, Karoliny Hadryś-Piekielnej i Jolanty Pazek, za pomoc w organizacji Nocy Bibliotek 2023 oraz dla rodziców, którzy powierzyli nam swoje dzieci i „nocą” musieli je przywozić i odbierać z biblioteki.
Tekst i zdjęcia - Dorota Wejner
Więcej zdjęć z tego wydarzenia w galerii biblioteki
Przedszkolaki z Wójcina odwiedziły Bibliotekę Publiczną, w dniu 19 maja przybyła do biblioteki grupa starsza, a 6 czerwca grupa młodsza.
Dzieci obejrzały bibliotekę, czytelnię, został im przybliżony Projekt Instytutu Książki „Mała Książka Wielki Człowiek”, który w bibliotece kontynuowany jest kolejny sezon. Wielu przedszkolaków już w nim uczestniczy, a kolejni chętnie przychodzą do biblioteki aby do niego przystąpić, zostać czytelnikiem i wypożyczać książki.
Wspólne czytanie (z rodzicami) rozbudza miłość do książek, która będzie trwać całe życie, warto taki dar przekazać swojemu dziecku.
Dziękujemy bardzo wychowawcom i opiekunom, dzięki którym dzieci mogły zobaczyć miejsce pełne arcyciekawych i kolorowych książek, przeznaczonych dla najmłodszych, a jednocześnie miejsce gdzie każdy dorosły znajdzie książki dla siebie.
Tekst i zdjęcia - Dorota Wejner
Więcej zdjęć w galerii biblioteki
Trwa tydzień bibliotek, w którym m.in. odbywają się Łódzkie Spotkania Pisarzy z Młodymi Czytelnikami.
Tradycyjnie już w bibliotece w Wójcinie miało miejsce takie spotkanie, w dniu 11 maja 2023 roku, z panią Ewą Martynkien, pisarką, pedagogiem, scenarzystką, reżyserką.
Dzięki współpracy z Wydawnictwem Literatura z Łodzi po raz XI mogliśmy gościć pisarza/pisarkę w ramach akcji „Z książką na walizkach”.
Autorka z dużym oddaniem opowiadała uczniom o swojej pracy pisarskiej, a jednocześnie o książkach jakie powstały w nieodległym czasie i jakie są w planie. Dzieci miały okazję dowiedzieć się, czym różni się pisanie książki od pisania scenariusza, jak powstaje film animowany, a jak dokumentalny.
Przy okazji spotkań Literatura ogłasza konkurs plastyczny, w tym roku temat jego brzmiał: „Bliscy nieprzeciętni”, czyli człowiek niezwykły, wyróżniający się w naszym otoczeniu. Wpłynęły cztery prace, autorzy ich otrzymali dyplomy i książki od Wydawnictwa Literatura. Najlepsza praca, wybrana przez Panią Ewę Martynkien, pojechała na finał do Rawy Mazowieckiej. Twórcą pracy jest Maja Cierkosz, uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej w Wójcinie.
Dziękujemy uczestnikom, uczniom klas IV-VI, (super dzieciom, jak określiła ich autorka, po spotkaniu), nauczycielom, opiekunom, z którymi uczniowie przybyli na spotkanie.
Tekst i zdjęcia - Dorota Wejner
Więcej zdjęć w galerii biblioteki
Rok 2023 jest Rokiem Mikołaja Kopernika (1473-1543), wybitnego astronoma, matematyka, prawnika, lekarza i ekonomisty, z tej też okazji Biblioteka w Wójcinie przygotowała spotkania dla dzieci. Pierwsze odbyło się 17 lutego 2023 roku i wówczas uczestnicy zapoznali się z książką „Droga do gwiazd” autorstwa Katarzyny i Pawła Ziemnickich, a następnie przystąpili do konkursu plastycznego pod hasłem „Gwiazdy w roli głównej”. Kolejna wizyta, to przygotowanie i wykonanie wystawy prac, „gwiazd i portretów Mikołaja Kopernika”. Podsumowaniem kopernikowskich spotkań, był film pt. „Gwiazda Kopernika”, którego projekcja miała miejsce 3 marca w czytelni naszej biblioteki. Wszystkim bardzo dziękujemy.
Tekst i zdjęcia - Dorota Wejner
Więcej zdjęć w galerii biblioteki
W sobotę 1 października 2022 roku, o godz. 18.00 wystartowaliśmy z kolejną Nocą Bibliotek w naszej bibliotece. Tradycyjnie odbyły się warsztaty plastyczne, nawiązujące do hasła tegorocznej Nocy „To się musi powieść”. Powstały trzy powieści dotykowe (książki obrazkowe) wykonane przez dwie grupy uczestników, uczniów szkół podstawowych z Wójcina i z Łubnic, pod przewodnictwem Pani Natalii Talarek-Oswald. Książki można podziwiać, oczywiście w wójcińskiej bibliotece. Była, także pizza, a na zakończenie filmy towarzyszące tegorocznej akcji, dla grupy młodszej „ Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica”, dla grupy młodzieżowej „Comendy Queen”. Mieliśmy także możliwość obejrzenia transmisji z inauguracji VIII ogólnopolskiej Nocy Bibliotek w Bibliotece Narodowej, wysłuchania wiersza „ Wciąganie w czytanie” napisanego przez poetkę Joannę Mueller, w interpretacji autorki, dyrektora Biblioteki Narodowej i innych znakomitych gości wspierających akcję.
Noc Bibliotek 2022 uważamy za udaną, ale zrobiliśmy to dzięki zaangażowaniu bibliotekarzy szkolnych, nauczycieli i uczniów, którzy cały rok czekają na tę „jedyną” noc. Wszystkim pięknie dziękujemy.
Tekst i zdjęcia - Dorota Wejner
Więcej zdjęć w galerii biblioteki
W trwającym obecnie Tygodniu Bibliotek w Bibliotece w Wójcinie, 11 maja 2022 roku odbyło się spotkanie autorskie z pisarką - Grażyną Bąkiewicz, w ramach akcji „Z Książką na Walizkach”, której organizatorem jest Wydawnictwo Literatura z Łodzi. W roku bieżącym są to jubileuszowe, 10 Spotkania Pisarzy z Młodymi Czytelnikami, pod hasłem „Historie małe i duże” i zarazem 10 w naszej bibliotece.
Autorka Pani Grażyna Bąkiewicz pierwszą książkę „O melbo!”, wydała w roku 2002, a więc obchodziliśmy kolejny jubileusz, 20. rocznicę wydania tej książki, która została uznana Książką Roku 2002.
Spotkanie dla uczniów klas IV–VIII naszej szkoły podstawowej, przebiegało w niezwykle przyjemnej atmosferze, autorka pięknie opowiadała o swoim pisarstwie, skąd czerpie pomysły, ile czasu poświęca na napisanie jednego utworu. Pisze opowiadania, bajki dla dzieci, głównie jednak jej praca pisarska skupia się na książkach dla młodzieży, przede wszystkim o tematyce historycznej. Spotkanie okazało się także wspaniałą lekcją historii.
Wydawnictwo Literatura przy okazji spotkań autorskich ogłasza konkurs plastyczny, w tym roku jego tytuł brzmiał: ”Gdy (pra)dziadkowie byli dziećmi – ich świat na starej fotografii”.
Prace konkursowe wpłynęły od pięciu uczniów, wszystkie bardzo ładne, trzy nagrodziło wydawnictwo, pozostałe biblioteka. Praca uczennicy Weroniki Musiewicz pojechała do Białej Rawskiej na finał akcji „Z Książką na Walizkach”.
Dziękujemy młodzieży szkolnej za udział w spotkaniu, nauczycielom za pomoc w jego organizacji, Wydawnictwie Literatura, za to,że co roku jest z nami i wspiera biblioteki w rozwoju czytelnictwa.
Tekst i zdjęcia - Dorota Wejner
Więcej zdjęć w galerii biblioteki
Sporym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia i spotkania zorganizowane w bibliotece podczas tegorocznych ferii. Dzieci miały możliwość wspólnego czytania książek o słoniu Elmerze, który wyróżnia się spośród wszystkich słoni kolorem skóry. Ponieważ jest w kolorową kratę, ale jest szanowany i lubiany przez pozostałych, ma wielu przyjaciół i integruje grupę. Finałem opowieści o zabawnym słoniu, było wykonanie wielkiego, barwnego plakatu słonia Elmera.
Na kolejnych zajęciach uczestnicy wykonywali prace z plasteliny, powstały różnorodne zwierzątka: pieski, kotki, liski, dinozaury oraz inne postacie, również zaczerpnięte z książek. Było też spotkanie poświęcone grze w planszówki, zarówno tradycyjne, jak warcaby czy chińczyk, ale także inne, np. nawiązujące do książek.
Ferie w naszej bibliotece przebiegły w miłej i pogodnej atmosferze.
Dzieciom i rodzicom, którzy zadbali o to, by ich pociechy mogły uczestniczyć w feryjnych zajęciach, składamy podziękowania.
Tekst i zdjęcia - Dorota Wejner
Więcej zdjęć w galerii biblioteki
W piątek 29 października grupa przedszkolaków gościła w Bibliotece Publicznej w Wójcinie. Była to okazja do zapoznania się z naszą placówką biblioteczną oraz omówienia ogólnopolskiego projektu „Mała Książka Wielki Człowiek”, przeznaczonego dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat, w którym biblioteka po raz kolejny bierze udział. Zachęcamy rodziców do odwiedzania biblioteki wraz z dziećmi oraz wspólnego czytania mądrych i pięknych książek dla najmłodszych. Każdy przedszkolak, który przyjdzie i zapisze się do biblioteki otrzyma w prezencie "Wyprawkę Czytelniczą" na dobry czytelniczy start i Kartę Małego Czytelnika.
Tekst i zdjęcia - Dorota Wejner
Więcej zdjęć w galerii biblioteki
VII ogólnopolska Noc Bibliotek za nami, Gminna Biblioteka Publiczna w Łubnicach Filia w Wójcinie włączyła się w akcję już w piątek 8 października 2021 roku.
Wystartowaliśmy o godzinie 19.00 z uczniami klas IV-V, z warsztatami plastycznymi, podczas których uczestnicy wykonali artystyczne książeczki w technice origami. Około godziny 21.00, młodsza grupa ustąpiła miejsca uczniom klas VII-VIII szkoły podstawowej, którzy zmierzyli się z tym samym zadaniem. Wykonane, rozkładane, barwne książeczki mogą być wykorzystane jako album na zdjęcia, lub upominek do którego wpisuje się życzenia, czy „złote” myśli.
Uczestnicy mieli też okazję obejrzeć film „Operacja: człowiek w czerni”, przesłany przez Zespół Nocy Bibliotek 2021 do wszystkich bibliotek biorących udział w VII edycji wydarzenia.
Noc Bibliotek 2021 odbyła się przy współpracy bibliotek szkolnych i wielkim zaangażowaniu pań - nauczycielek: Gabrieli Garczarek, Karoliny Hadryś-Piekielnej i Jolanty Pazek oraz pań z Tęczówka Studio z Częstochowy.
Dziękuję pięknie współorganizatorom za wsparcie w działaniu oraz uczestnikom za podjęcie wezwania.
Tekst i zdjęcia - Dorota Wejner
Więcej zdjęć w galerii biblioteki
W piątek 1 października 2021 roku w wójcińskiej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z panem Krzysztofem Kochańskim w ramach akcji „Z Książką na Walizkach - IX Łódzkie Spotkania Autorów z Młodymi Czytelnikami”.
Spotkanie przebiegało pod hasłem „Wszyscy jesteśmy kosmitami” i nawiązywało do obchodzonego obecnie Roku Stanisława Lema, w 100-lecie jego urodzin. Wydawnictwo Literatura, które jest organizatorem akcji „Na Walizkach”, jest także organizatorem konkursu plastycznego, nawiązującego do hasła przewodniego akcji.
Temat tegorocznego konkursu: „Przybysz z kosmosu – jak go sobie wyobrażasz”, zachęcił bardzo wielu uczniów do wzięcia w nim udziału, wpłynęło 28 prac. Trzy z nich otrzymały nagrody i dyplomy od Literatury i pojechały na finał do Rząśni.
Autorzy pozostałych prac zostaną nagrodzeni przez naszą bibliotekę, a ich prace będzie można zobaczyć na wystawie w czytelni biblioteki.
Dziękujemy nauczycielom i uczniom klas IV-VIII, za udział w spotkaniu i konkursie.
Tekst i zdjęcia - D. Wejner
Tutaj zobaczysz więcej zdjęć z tego spotkania
Przedwakacyjne spotkanie z książką odbyło się 22 czerwca w czytelni biblioteki, tam rodzice czytali książki polskich autorów, w nawiązaniu do XX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Rozpoczęliśmy wierszem Jacka Cygana „Cała Polska czyta dzieciom” w wykonaniu pani polonistki z miejscowej szkoły. Lektorzy - rodzice, przeczytali książeczki autorstwa Wiesława Drabika i Magdaleny Gruca z serii „Przygody Fenka”. Kolejnym etapem były zajęcia plastyczne podczas, których powstały kolorowe talerze witamin. Prace dzieci są prezentowane na wystawie w bibliotece.
Wakacyjne spotkanie z książką odbyło się 6 lipca 2021 roku i również czytaliśmy książki, tym razem Anieli Cholewińskiej-Szkolik z serii „Misia i jej mali pacjenci”, i czytały je dzieci. W dalszej części graliśmy w gry planszowe, edukacyjne, jedną z nich była gra nawiązująca do przeczytanej książki, a więc o weterynarz Misi.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w nasze zajęcia w bibliotece i zapraszamy na kolejne wspólne czytania, zabawy, konkursy, itp.
Tekst i zdjęcia - Dorota Wejner
Więcej zdjęć w galerii
Kolejna „Noc Bibliotek” za nami, w piątek 9 października 2020 roku, wieczorem i późnym wieczorem w naszej wójcińskiej bibliotece włączyliśmy się w VI ogólnopolską akcję Nocy Bibliotek. Tradycyjnie, odbyły się warsztaty z zaprzyjaźnioną, z naszą biblioteką panią Natalią Talarek-Oswal z „Tęczówka Studio” z Częstochowy. Warsztaty plastyczne prowadzone były w dwóch grupach wiekowych, dla uczniów szkoły podstawowej. Uczniowie klas IV–VI wykonali „nocne” lalki pacynki, które mogą później wykorzystać do pracy w kółkach teatralnych. Grupa starsza, klasy VII–VIII, nawiązując do hasła tegorocznej Nocy Bibliotek „Klimat na czytanie”, zrobiła barwne drzewka szczęścia, zachęcające do czytania w dobrym klimacie i dbania o nasze środowisko.
Noc bibliotek odbyła się przy dużej pomocy i zaangażowaniu pań nauczycielek: Jolanty Pazek, Karoliny Hadryś-Piekielnej i Gabrieli Garczarek. Wszystkim paniom oraz uczniom uczestniczącym w VI edycji Nocy Bibliotek składam serdeczne podziękowania.
Tekst i zdjęcia - Dorota Wejner
Więcej zdjęć w galerii biblioteki
cdn ...