Informator Biblioteki Publicznej w Wójcinie
str. 2
W środę 4 maja 2016 roku w wójcińskiej Bibliotece młodzi czytelnicy, uczniowie klas IV –V szkoły podstawowej, wzięli udział w spotkaniu autorskim z Panem Pawłem Wakułą, pisarzem, rysownikiem – humorystą, ilustratorem. Spotkanie odbyło się w ramach IV Łódzkich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami „Z Książką na Walizkach”.
Głównym tematem spotkania była historia Polski, a szczególnie nasi władcy, o których z humorem opowiada Paweł Wakuła w swojej najnowszej książce „Jagiełło pod prysznicem”. Książka stanowi zachętę do uczenia się historii, dla tych, którzy uważają ją za nudną. Autor niezwykle interesująco przedstawił informacje o swoich innych książkach, adresowanych do młodych czytelników.
Podczas spotkania rozstrzygnięto konkurs plastyczno-literacki zorganizowany z okazji IV Łódzkich Spotkań „Na Walizkach”, którego temat brzmiał „Odkrywcy”.
Wszyscy autorzy prac konkursowych otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez Wydawnictwo Literatura i GBP Łubnice.
Praca Mileny Błach, została wybrana przez Pana Pawła i pojechała na Finał akcji do Sieradza.
Na zakończenie każdemu, kto zakupił bądź otrzymał w nagrodę książkę, Paweł Wakuła opatrzył ją dedykacją i rysunkiem.
Tekst i zdjęcia - D. Wejner
Więcej zdjęć
W poniedziałek gościliśmy w naszej bibliotece pana Michała Zawadkę, autora książek dla dzieci, aktora, założyciela wydawnictwa Mind&Dream a przede wszystkim mówcę, Michał Zawadka to również twórca warsztatów dla dzieci i młodzieży. Takie warsztaty literackie odbyły się w bibliotekach publicznych naszej gminy.
Jedno ze spotkań miało miejsce w bibliotece w Wójcinie, wzięli w nim udział uczniowie klas I–III Szkoły Podstawowej. Warsztaty zatytułowane były: „Społeczny Savoir Vivre, czyli jak nie nadepnąć światu na odcisk”. Dzieci podczas wspólnej zabawy uczyły się, co znaczy ”gra w życie”, czyli co dzieje się z nami każdego dnia. Spotkanie przebiegało w dość głośnej, pełnej humoru atmosferze, ale tak być powinno, jeśli zabawa i nauka idą razem. Poprzez to dzieci zaznajomiły się z takimi pojęciami jak: umiar, rozsądek, przyjaźń, tolerancja. Wszystkie te sentencje przedstawione zostały w książce Michała Zawadki pt.”Mądrość z natury”, której fragmenty uczestnicy spotkania wysłuchali, oczywiście w wykonaniu autora.
Tekst i zdjęcia - D. Wejner
Więcej zdjęć
Gminna Biblioteka Publiczna w Łubnicach, Filia w Wójcinie kolejny raz uczestniczyła w Łódzkich Spotkaniach Pisarzy z Młodymi Czytelnikami. Tegoroczna akcja czytelnicza „Z książką na walizkach”, której organizatorem jest Wydawnictwo Literatura, odbyła się pod hasłem „Na tropie tajemnic”.
Biblioteka w Wójcinie zaprosiła do udziału w spotkaniu autorskim uczniów klas I–III Szkoły Podstawowej i oddział dzieci 5-6 letnich, bohaterem spotkania była łódzka pisarka pani Kalina Jerzykowska.
Autorka zaraz od wejścia przywitała radośnie dzieci i zainicjowała rozmowę. Na początku o wyszukanych, oryginalnych imionach, ich pochodzeniu i znaczeniu. Następnie opowiadała o swoich utworach, czytała ich fragmenty i recytowała wiersze. Dzieci miały okazję zapoznać się z pracą pisarską, a przy okazji dowiedzieć się ile trudu, cierpliwości i czasu potrzeba na napisanie jednej książki. Na zakończenie wybrane zostały najlepsze trzy prace konkursowe spośród piętnastu, które wpłynęły na zorganizowany z okazji III Łódzkich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami konkurs plastyczno-literacki pt. „Na tropie tajemnic mojego regionu”.
Nagrodzeni uczniowie to: Błażej Depner, Norbert Markiewicz i Anna Tomaszewska. Praca Błażeja Depnera pojechała na finał akcji „Z książką na walizkach” który odbędzie się w Uniejowie.
Tekst i zdjęcia - D. Wejner
Więcej zdjęć
W piątek 24 kwietnia 2015 roku w bibliotece w Wójcinie odbyły się warsztaty plastyczne dla gimnazjalistów, które prowadziła, znana już w naszej bibliotecznej społeczności, pani Natalia Talarek. Młodzież wykonała prace plastyczne w oparciu o utwory pisarki literackiej - Małgorzaty Musierowicz, która w styczniu obchodziła 70 rocznicę urodzin. Kolorowe dzieła – portrety rodziny Borejków, powstały za pomocą sypania kolorowym piaskiem, można je oglądać w czytelni biblioteki w Wójcinie do końca maja.
Gimnazjaliści obok zdobytej wiedzy i uzyskanych umiejętności mieli świetną zabawę i relaks, zwłaszcza trzecioklasiści po egzaminach. Spotkanie zorganizowane zostało przy współpracy nauczycielek: Pani Jolanty Pazek i Pani Karoliny Piekielnej.
Tekst i zdjęcia - D. Wejner
Więcej zdjęć
We wtorek 27 stycznia 2015 roku w bibliotece gościł Marcin Pałasz, autor książek dla dzieci i młodzieży.
Twórczość jego jest pełna humoru i radości oraz miłości do zwierząt.
Podczas spotkania opowiadał niezwykle barwnie o tym jak powstają jego utwory, skąd czerpie pomysły, przede wszystkim o najważniejszym bohaterze – Elfie, czworonożnym przyjacielu. Swojemu pieskowi poświęcił cykl powieści o Elfie, na razie powstało ich pięć. Twórczość Pana Marcina Pałasza bawi nie tylko młodych czytelników. Porusza w niej wiele ważnych tematów, m. in.: tolerancję, ekologię, współczesne sprawy nastolatków.
Autor jest zdobywcą Ogólnopolskiej Nagrody im. Kornela Makuszyńskiego w 2013 roku za książkę „Sposób na Elfa” oraz wyróżnienia za tekst literacki w Konkursie Książka Roku 2012.
Spotkanie w Wójcinie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze. Zarówno uczestniczący w nim uczniowie jak i sam autor byli niesamowicie zadowoleni i szczęśliwi. Książki, które zakupili uczestnicy otrzymały dedykację z autografem. Dla biblioteki Pan Marcin Pałasz przekazał, w darze książkę „Dasz radę Marcelko” z dedykacją dla czytelników.
Tekst i zdjęcia - D. Wejner
Więcej zdjęć
Kubuś Puchatek, ulubieniec wszystkich dzieci, jeden z najsympatyczniejszych misiów książkowych obchodził 88 urodziny w dniu 14 października 2014 roku. Z tej okazji w piątek 24 października w bibliotece zorganizowaliśmy przyjęcie urodzinowe, na które przybyli, pod opieką swoich wychowawców, wspaniali goście, uczniowie klasy I, II, III i oddział dzieci 5-6 letnich ze Szkoły Podstawowej w Wójcinie.
Spotkanie rozpoczęliśmy przedstawieniem krótkiej historii powstania, w Wielkiej Brytanii, książki Alana Aleksandra Milne „Kubuś Puchatek”. Następnie przedstawiciele wszystkich klas wzięli udział w trzech konkursach: dorysowanie z zamkniętymi oczami Kłapouchemu ogonka, dmuchanie balonów i lizanie miodku z talerzyków. Zwycięzcy każdej konkurencji z poszczególnych klas otrzymali nagrody – urodzinowe czapeczki. Oczywiście były też laurki z życzeniami i tradycyjne sto lat odśpiewane dostojnemu Jubilatowi.
Kubuś Puchatek poczęstował gości smakowitym tortem, a na zakończenie każdy z uczestników otrzymał Dyplom Przyjaciela Kubusia Puchatka.
Tekst i zdjęcia - D. Wejner
Więcej zdjęć
W czwartek, 25 października 2012 roku, uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych Szkoły Podstawowej w Wójcinie, zostali zaproszeni do biblioteki, na spektakl edukacyjno-profilaktyczny pt. „Zalogowany”, w wykonaniu aktorek teatru "Moralitet" z Krakowa. Spektakl ukierunkowany był na weryfikację potencjalnych zagrożeń płynących z Internetu.
Aktorki w bardzo ciekawy sposób przedstawiły, że Internet to wspaniałe narzędzie do zdobywania wiedzy, wymiany poglądów, ale jednocześnie możliwość rozpowszechniania np. treści kultywujących używanie narkotyków, samobójstwa czy modę na odchudzanie, prowadzącą często do anoreksji. Młodych ludzi należy uświadomić o zagrożeniach płynących z Internetu, by korzystając z niego, wykazywali ostrożność.
„Internet jest jak drzewo złego i dobrego – zależy po co się sięga”.
Głównym celem przedstawienia było kontrolowanie zagrożeń płynących z sieci, kształtowanie świadomości bezpiecznego poruszania się w Internecie, budowanie atmosfery współpracy i zaufania między młodzieżą a dorosłymi.
Tekst i zdjęcia - Dorota Wejner
Więcej zdjęć
Filia Biblioteki w Wójcinie włączyła się w ogólnopolską akcję czytania dzieciom organizowaną przez Fundację ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom, promującą głośne czytanie.
Dnia 6 czerwca 2014 roku do biblioteki przybyli uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej oraz Oddziału Przedszkolnego wraz z wychowawcami. W czasie spotkania przeczytane zostały utwory Małgorzaty Strzałkowskiej, Michała Zawadki oraz fragment opowiadania „Magiczny Kotek” Sue Bantley.
Lektorami tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w Wójcinie byli: Pani Wioletta Biedal – Stowarzyszenie Gospodyń „Wójcin nad Prosną” oraz Pani Jadwiga Podejma – Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łubnicach.
Tekst i zdjęcia - D. Wejner
Więcej zdjęć
Z okazji II Łódzkich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami „Z Książką na Walizkach – podróż z historią i legendą” w Filii Bibliotecznej w Wójcinie odbyło się, w czwartek 8 maja 2014 roku, spotkanie autorskie z łódzką pisarką Panią Dorotą Combrzyńską-Nogala. Autorka w pasjonujący sposób opowiadała uczniom historię łódzkiego getta, którą opisała w książce „Bezsenność Jutki”, a która wydana została z okazji 70 rocznicy przeprowadzenia „szpery” w/w getcie. Uczniowie klas IV-VI mieli możliwość zadawania pytań pisarce, z czego chętnie skorzystali. Pytania były różne, niektóre bardzo trudne, ale na wszystkie otrzymali wyczerpującą odpowiedź. Dzieci odwiedzały się, kiedy powstała pierwsza książka i jaki jest jej tytuł, kiedy będzie wydana kolejna, a także, co jest pasją Pani Doroty.W ramach akcji „Z Książką na Walizkach” Wydawnictwo Literatura ogłosiło konkurs plastyczno-literacki pn. „A to historia”. Do biblioteki w Wójcinie wpłynęły dwie prace uczennic klasy VI. Komiks wykonany przez Annę Drobinę i Magdalenę Rogowską bardzo zachwycił naszego gościa i pojechał na finał do Łowicza. Wyróżnione uczennice otrzymały nagrody książkowe, których fundatorem jest Wydawnictwo Literatura z Łodzi.
Tekst i zdjęcia - D. Wejner
Więcej zdjęć
W Filii Bibliotecznej w Wójcinie, dnia 11 grudnia 2013 roku odbyło się spotkanie dzieći z animatorem kultury, muzykiem, akordeonistą, poetą, podróżnikiem Panem Henrykiem Hak–Kaźmierczakiem ze Zgierza.
Ze względu na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia spotkanie rozpoczęło się wspólnym odśpiewaniem znanych kolęd przy muzyce płynącej z akordeonu Pana Henryka. Następnym punktem programu była bajka pt. „O kapryśnej królewnie”, w której wszystkie role zostały powierzone młodym artystom, czyli dzieciom. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem odegrali wyznaczone im postacie, a tym samym dostarczyli dużo radości i uśmiechu wszystkim obecnym na imprezie. Równie duże zainteresowanie i wiele emocji wśród uczestników wzbudziły konkursy i zabawy prowadzone przez zaproszonego gościa. Na zakończenie przybył Mikołaj ze słodyczami, które trafiły do wszystkich uczestników imprezy bibliotecznej.
W spotkaniu bawili się wspaniale uczniowie klasy pierwszej, drugiej, trzeciej oraz oddział dzieci 5-6 letnich z Zespołu Szkół w Wójcinie.
Info i zdjęcia - D. Wejner
Więcej zdjęć