Informator Biblioteki Publicznej w Wójcinie
str. 3
Biblioteka w Wójcinie gościła we wtorek 22 września 2020 roku, autora książek dla dzieci i młodzieży Pawła Beręsewicza, w ramach akcji Wydawnictwa Literatura w Łodzi „Z książką na walizkach”. Były to VIII Łódzkie Spotkania Pisarzy z Młodymi Czytelnikami i ósme również w Wójcinie. Uczniowie klas IV, VI–VII mieli okazję dowiedzieć się w jakich zawodach pracował pan Beręsewicz zanim zaczął pisać książki, ile czasu może trwać napisanie jednej książki, kiedy powstała pierwsza z nich i wiele innych, ciekawych, tajemniczych kwestii, zachęcających do czytania książek. Wydawnictwo Literatura w ramach odbywającej się akcji, ogłosiło konkurs plastyczny na plakat jubileuszowy pt. ”Zwolnij na chwilę, szalony świecie i świętuj z nami 30–lecie”. Udział w nim wzięła tylko jedna osoba, ale tym samym została zwycięzcą i jej praca pojechała wraz z autorem do dalszej oceny.
Na zakończenie spotkania, można było kupić książki pana Beręsewicza jak i otrzymać imienną dedykację.
Tekst i zdjęcia - D. Wejner
W bibliotece w Wójcinie, we wtorek 25 lutego odbyło się spotkanie z dziećmi promujące czytelnictwo. Zaczęliśmy od prezentacji książek z serii „Zaopiekuj się mną”, których bohaterami są kotki, ponieważ w miesiącu lutym obchodzimy „Dzień Kota”. Dzieci wybrały książki do wspólnego czytania i wysłuchały fragmentów dwóch książeczek opisujących przygody małych zwierzątek, potrzebujących pomocy i opieki. Wybrana literatura posłużyła do wykonania prac plastycznych, do których uczestnicy włożyli prawie całe serce oraz umiejętności.
Spotkanie połączone zostało z wręczeniem nagród i dyplomów najlepszym czytelnikom za rok 2019, w kategorii wiekowej: przedszkole i klasy I–III szkoły podstawowej.
Tekst i zdjęcia - Dorota Wejner
Więcej zdjęć w galerii
W wójcińskiej bibliotece po raz kolejny odbyła się akcja „Noc Bibliotek”, w tym roku po raz pierwszy jesienią, 5 października 2019 roku, włączyliśmy się w ogólnokrajowe świętowanie tego wydarzenia. Wystartowaliśmy o godzinie 18.00, z udziałem prawie 60 uczniów ze szkół podstawowych z Wójcina i Łubnic. Punktem przewodnim były warsztaty literacko-plastyczne z Panią Natalią Talarek-Oswald, z "Tęczówka Studio" w Częstochowie. Podczas nich powstały kartki w technice kirinami oraz indiańskie łapacze snów. Uczestnicy spotkania mieli też możliwość „Flirtu z Markiem Hłaską”, czyli wykorzystania jego cytatów, umieszczonych na specjalnych kartach Nocy Bibliotek, do porozumiewania się między sobą. Niektóre dzieci indywidualnie czytały książkę „Ptyś i Bill: śmiech to zdrowie”, polecaną i otrzymaną przez bibliotekę w ramach udziału naszej placówki w V ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek”. Komiks w pogodny i humorystyczny sposób ilustrował tegoroczne hasło akcji "Znajdźmy wspólny język".
„Noc Bibliotek” mogła się odbyć dzięki dużemu zaangażowaniu i pomocy ze strony nauczycielek, w związku z tym, szczególne podziękowania składam Paniom: Karolinie Hadryś-Piekielnej, Jolancie Pazek, Barbarze Witkowskiej oraz Gabrieli Garczarek.
Tekst i zdjęcia - Dorota Wejner
Więcej zdjęć w galerii
W czwartek 9 maja 2019 roku po raz siódmy gościliśmy „walizki” w bibliotece wójcińskiej.
Na spotkanie z młodymi czytelnikami, w ramach akcji organizowanej przez wydawnictwo Literatura z Łodzi, przyjechał Pan Tomasz Trojanowski, autor książek dla dzieci i słuchowisk radiowych, pedagog. Jego debiut literacki „Kocie historie” otrzymał Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, a książka „Stroiciel” wpisana została na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Powieść „Wielki powrót” nominowana była do tytułu "Książki Roku" Polskiej Sekcji IBBY i uhonorowana nagrodą Bestsellerek.
Pisarz niezwykle żywiołowo prowadził spotkanie, podczas którego starał się pokazać różnice pomiędzy światem swojego dzieciństwa, a dzisiejszym światem ludzi młodych. Opowiadał jak powstają jego powieści, ile pracy i czasu potrzeba aby napisać dobrą książkę, trzeba też mieć talent, który należy rozwijać poprzez odpowiednie ćwiczenia, niezbędna jest również wyobraźnia i wiedza.
W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas I – VI szkoły podstawowej, wielu z nich przystąpiło do konkursu plastycznego ogłoszonego z okazji VII Łódzkich Spotkań z Młodymi Czytelnikami pt. „Co w trawie piszczy”.
Wydawnictwo Literatura nagrodziło trzy prace: Karoliny Piekielnej, Dawida Domagały i Adama Zycha, ta ostatnia pojechała na finał akcji do Złoczewa.
Tekst i zdjęcia - D. Wejner
Więcej zdjęć w galerii biblioteki
W tym roku biblioteka w Wójcinie także dołączyła do Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek, wystartowaliśmy 1 czerwca o godzinie 19.00 z grupą dzieci i młodzieży, w przedziale wiekowym od klasy IV szkoły podstawowej do gimnazjum.
Hasło „RzeczpospoCzyta” realizowaliśmy podczas warsztatów literacko-plastycznych, które prowadziła Pani Natalia Talarek-Oswald z "Tęczówka Studio" w Częstochowie. Uczestnicy tworzyli nadruki na bawełnianych torbach, według wzorów zaproponowanych przez prowadzącą. Zdecydowali się na wybór ptaków Polski, występujących w literaturze oraz wzornictwo z polskiej sztuki ludowej. Każdy otrzymał wzór do skopiowania, który przenosił na linoleum i za pomocą dłutek wycinał matrycę, którą z kolei odbijał na torbie. Grafiki odbijane były przy użyciu prasy drukarskiej. Wszystkie prace zaopatrzone zostały logiem tegorocznej Nocy Bibliotek.
Warsztaty były szalenie pracowite, ale efekty okazały się niezwykle fantastyczne. Noc Bibliotek odbyła się przy współudziale Biblioteki Szkolnej w Łubnicach, w tym miejscu pragnę podziękować Paniom: Karolinie Hadryś-Piekielnej i Jolancie Pazek, za wsparcie i pomoc w organizacji wspaniałego spotkania w naszej bibliotece.
Tekst i zdjęcia - D. Wejner
Więcej zdjęć w galerii biblioteki
Po raz szósty odbyło się w bibliotece w Wójcinie spotkanie autorskie w ramach akcji „Z książką na walizkach”, której celem jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Organizatorem Łódzkich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami jest Wydawnictwo Literatura z Łodzi.
W piątek 11 maja 2018 roku bohaterem spotkania był Pan Paweł Wakuła, autor i ilustrator powieści i opowiadań historycznych z dużą dawką humoru. W imprezie czytelniczej uczestniczyli uczniowie klas IV – VI Szkoły Podstawowej w Wójcinie. Młodzież wzięła również udział w konkursie plastyczno-literackim ogłoszonym w ramach w/w akcji pt. „A to historia”. Autorzy trzech prac nagrodzeni zostali dyplomami i książkami przez Wydawnictwo Literatura, pozostałym nagrody ufundowała GBP Łubnice. Praca wykonana przez Amelię Hącel zakwalifikowała się do finału i pojechała do Wieruszowa.
Byliśmy też na Finale w Wieruszowie, w sobotę 12 maja 2018 roku.
Tekst i zdjęcia - D. Wejner
Więcej zdjęć w galerii biblioteki
W Filii Bibliotecznej w Wójcinie, w poniedziałek 18 grudnia 2017 roku, odbył się Konkurs Czytelniczy, współorganizowany z biblioteką Szkoły Podstawowej w Wójcinie, pod hasłem: „I ty zostań mistrzem pięknego czytania”.
Do udziału w konkursie przystąpili uczniowie klas trzecich SP w Wójcinie. Każdy uczestnik miał za zadanie przeczytać fragment książki „Mikołajek” Rene Goscinnego.
Mistrzami tegorocznej edycji konkursu zostali: Kacper Woźniak, Adam Zych, Weronika Musiewicz.
Wyróżnienia otrzymali: Bartosz Ciećka, Marlena Piekielna, Wiktoria Duszyńska.
Tekst i zdjęcia - D. Wejner
Więcej zdjęć w galerii biblioteki
Gminna Biblioteka Publiczna w Łubnicach - Filia Wójcin dołączyła do III Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. W sobotę, 3 czerwca biblioteka w Wójcinie wystartowała o godzinie 18:00, wówczas to rozpoczęły się warsztaty literacko-plastyczne dla chętnych uczniów klas IV-IV Szkoły Podstawowej.
Na początku uczestnicy wysłuchali fragmentu książki Bolesława Leśmiana „Przygody Sindbada Żeglarza”, by na jego podstawie wykonać podwodne królestwo. Powstały przepiękne, kolorowe prace przedstawiające morskie głębiny i samą łódź Sindbada Żeglarza. Uczniowie pracowali bardzo solidnie przez trzy godziny. Po godzinie 21 odbyły się warsztaty dla uczniów gimnazjum. Na podstawie przeczytanego fragmentu książki Ryszarda Kapuścińskiego „Heban”, gimnazjaliści wykonali niezwykle barwne afrykańskie maski. Prace wszystkich uczestników warsztatów można przez najbliższy tydzień oglądać na wystawie w wójcińskiej bibliotece. Zajęcia podczas Nocy Bibliotek prowadziła zaprzyjaźniona z naszą biblioteką pani Natalia Talarek-Oswald z Częstochowy.
Dziękujemy bardzo uczniom, którzy wzięli udział w warsztatach oraz nauczycielkom Gimnazjum w Łubnicach: pani Karolinie Hadryś-Piekielnej i pani Jolancie Pazek za pomoc w organizacji Nocy Bibliotek.
Tekst i zdjęcia - D. Wejner
Więcej zdjęć
Po raz piąty ”Walizki” zagościły w bibliotece w Wójcinie, dnia 10 maja 2017 roku.
Na kolejne łódzkie spotkanie pisarzy z młodymi czytelnikami, uczniami klas IV-VI szkoły podstawowej, przybyła krakowska pisarka Pani Krystyna Ryrych.
Autorka powieści dla młodzieży, w których porusza wiele aktualnych problemów współczesnego świata i z których płynie niezwykła mądrość dla młodego, czasem zbuntowanego czytelnika.
Uczniowie wzięli udział w konkursie czytelniczym ogłoszonym przez Wydawnictwo Literatura, który polegał na wykonaniu ilustracji do książki Krystyny Ryrych „Koniec świata nr 13”. Na konkurs wpłynęło pięć prac, zwycięzcą został Jakub Panek z klasy VIa.
Nagrody dla zwycięzcy i wyróżnionych ufundowało Wydawnictwo Literatura, nagrody dla pozostałych uczestników Gminna Biblioteka Publiczna w Łubnicach.
Na zakończenie wszyscy właściciele książek Krystyny Ryrych otrzymali imienną dedykację, czasem wzbogaconą własnoręczną ilustracją autorki.
Tekst i zdjęcia - D. Wejner
Więcej zdjęć
17 listopada odbyło się spotkanie z poetką, pisarką i tancerką panią Elżbietą Bednarczyk, mieszkającą od 27 lat w Australii. Spotkanie to miało dwie odsłony, pierwsza dla przedszkolaków i klas I–III naszej szkoły podstawowej, którego głównym tematem były przesłania i morały płynące z bajki „Kłótnia w tornistrze”. Druga to odsłona przeznaczona dla uczniów klas IV–VI szkoły podstawowej która miała charakter poetycko–recytatorski.
Na każdym ze spotkań dzieci i młodzież mieli okazję zapoznać się z przyrodą, klimatem, sposobem spędzania wolnego czasu i relacjach między ludźmi w Australii, na podstawie opowiadań pani Elżbiety. Komentarze swoje wzbogacała pokazem slajdów z tego uroczego kraju. Ciekawym akcentem były też tańce wykonane przez autorkę do przepięknej muzyki klasycznej: taniec cygański i taniec flamenco. Niektórzy uczniowie próbowali także swoich sił we wspólnym tańcu z tancerką.
Tekst i zdjęcia - D. Wejner
Więcej fotografi