top_banner

85-lecie organ w kościele parafialnym
w Wójcine

Organy - Wójcin

 

W 2012 roku organy w naszym kościele obchodzą swoje 85 lecie grania dla parafian.

Zostały one sprowadzone i zamontowane w kościele za życia ś.p. ks. Jędrzyckiego, w latach 1924-1930.
Instrument, który od lat towarzyszy obrzędom liturgicznym, zachwyca nieustannie swym niezwykłym pięknem i barwą dźwięku. Ich bogata i długa historia jest fascynująca. Trudno bowiem znaleźć w naszej Diecezji instrument większy, potężniejszy, o porównywalnych możliwościach.

Wewnątrz organ znajdujemy szereg piszczałek, wiatrownic, miechów i innych ciekawych elementów, bez których prawidłowe funkcjonowanie nie byłoby możliwe.
Zewnętrzna obudowa jest bogato zdobiona i stanowi przepiękną otoczkę instrumentu jak i dopełnia swym wizerunkiem wnętrze kościoła. Organy kościoła p.w. św. Katarzyny i św. Walentego są niezwykle cennym zabytkiem, datowanym na rok 1920.
Wybudowano je w jednym z najbardziej znanych wówczas warsztatów organmistrzowskich - BERGEROWSKICH.
Początkowo organy nie posiadały silnika elektrycznego. Zatrudniano więc "kalikanta", który napędzając nogami specjalne pedały, tłoczył powietrze do miechów. Była to ciężka praca fizyczna, tym cięższa im głośniej grały organy. Gdy nastąpiła elektryfikacja zainstalowano turbinę elektryczną.

Aktualnie organy posiadają 22 głosy, około 2 tysiące różnej wielkości piszczałek rozmieszczonych na dwóch manuałach i jednej klawiaturze nożnej.
Organy te łączą w sobie cechy instrumentu barokowego i romantycznego. Duża liczba głosów stwarza ogromne możliwości wykonywania dzieł z epoki Baroku czy nowych kompozycji z XX i XXI w.
Po drugiej wojnie światowej organy były w opłakanym stanie, wiele brakujących piszczałek uzupełniano przypadkowymi, niedopasowanymi do specyfiki instrumentu elementami.

Dzięki inicjatywie ks. kanonika - Zbigniewa Króczyńskiego, rządcy naszej parafii, prowadzone są etapami prace konserwatorsko-restauracyjne, zmierzające do przywrócenia im dawnej świetności.
Prace te prowadzi organomistrz z Poznania. Na dzień dzisiejszy pozostało im jeszcze strojenie i malowanie zewnętrzne.

Nasz Chór Parafialny ma także bogatą przeszłość, w obecnym składzie istniejemy już ponad 10 lat i nie chcemy zatracić tego, co przez tyle lat było pielęgnowane przez naszego wspaniałego organistę Pana Stanisława Seweryna, który włożył w to całe swoje serce i czas, by każda uroczystość była odpowiednio wzbogacona śpiewem naszego Chóru. Jesteśmy mu za to niezmiernie wdzięczni. Bierzemy także udział w licznych przeglądach chórów diecezjalnych, sami również zorganizowaliśmy 2 takie przeglądy. Z okazji zbliżającej się uroczystości św. Cecylii, patronki wszystkich chórzystów, muzyków i dyrygentów, zapraszamy nowe siły do pomocy w śpiewie.
Wszystkich mężczyzn, kobiety, młodzież i dzieci do wspólnego śpiewania w naszej grupie.
Choć nie jesteśmy profesjonalnym chórem, jednak śpiewamy z radością na Chwałę Bożą.
Obok modlitwy, to właśnie muzyka jest tym drugim oddechem ludzkiej duszy. Bo kto śpiewa, dwa razy się modli.


Pragniemy poinformować, że mamy już specjalne miejsce do nauki śpiewu w Domu Kultury Wsi Wójcin - Andrzejów. Jest nią dostępna nam świetlica.
Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają nas swoją modlitwą i dobroczynnością.
Dlatego też jeszcze raz prosimy wszystkich chętnych, którym śpiew chóru nie jest obojętny, do wstąpienia w nasze szeregi, bo na pewno liturgia z naszym udziałem jest milsza Panu Bogu.

"Idźcie tam gdzie ludzie śpiewają,
bo tam zawsze dobre serca mają"

Szczęść Boże

Prezes Chóru "Lutnia" - Hanna Wydmuch
Wrzesień 2012

 

Copyright © by Andrzej Głąb Wójcin 2009 - 2024.
Strona wykorzystuje pliki cockies do monitorowania i obsługi więcej