Galeria: Mokrsko
str. 1
Mokrsko położone jest przy trasie Bolesławiec - Wieluń. Oddalone od Wójcina o 17 km., a od Wielunia o 8 km. W Mokrsku na dużą uwagę zasługuje kościół parafialny pw. Św. Stanisława BM.
Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1220 roku, z dokumentu biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża w którym miejscowość wymieniona jest w obecnej formie Mokrsko.
Pomijając badania archeologiczne świadczące o wczesnej metryce osadniczej tego terenu, po raz pierwszy pojawia się w 1273 r., w związku z przejęciem części miejscowości przez klasztor w Ołoboku, do których należały też i sąsiednie Dzietrzkowice, Łubnice czy Chróścin, a na akcie nadania 3 łanów figuruje sołtys Zydelman de Mogre.
Wszystkie miejscowości gminy Mokrsko są budowane na planie ulicówki, czyli wzdłuż głównej drogi, po której obu stronach stawiano domy i budynki gospodarcze. Domy mieszkalne stały w przeważającej części na działkach długich, ale wąskich, co charakteryzowało nie tylko Mokrsko, ale cały teren wieluński.
Mokrsko jest największą miejscowością w całej gminie jednocześnie siedzibą Gminy. Dawniej istniał też folwark Mokrsko, do którego włości przynależały wsie: Kazimierz, Słupsko i Piaski.
Do gminy Mokrsko należą wsie i przysiółki: Brzeziny, Chotów, Jasna Góra, Komorniki, Krzyworzeka, Mątewki, Motyl, Ożarów, Słupsko, Jeziorko, Lipie, Orzechowiec, Poręby, Plewina, Sakrajda, Stanisławów i Zmyślona
Więcej w wikipedii
Strona gminna www.mokrsko.pl
kliknij na zdjęcie aby je powiększyć
( na zdjęciu - prawa strona to następne zdjęcie - lewa poprzednie )