top_banner
Galeria Skomlin

Galeria: Chotów

str. 1

Wieś jest położona w odległosci 16 km od Wójcina i 6 kilometrów od Wielunia w kierunku pd.- zach. Pierwsza wzmianka o Chotowie pochodzi z 1308 r. Parafia wymieniana jest w 1459 r. (podobnie jak Wójcin)
Według Liber Beneficiorum Jana Łaskiego z 1521 r. był tu drewniany kościół, a do parafii należały wsie Chotów, Kurów, Turów i Słupsko.
W 1520 r. wymienia się sołtysa i folwark sołtysi w Chotowie. W 1552 r. istnieje młyn. Chotów był nadal własnością szlachecką, Kurów i Turów zostały wsiami grodzkimi (Wielunia).
Nowoczesną na owe czasy cegielnię w Chotowie wybudował dawny właściciel "klucza wójcińskiego" Zygmunt Weryho-Darewski, około 1904 roku. W zakupionym majątku w Chotowie wrócił on do równowagi duchowej, a bliskość Wielunia i tamtejszego środowiska intelektualnego i patriotycznego wpłynęła ożywczo na jego sposób bycia. Znalazł sobie nowe cele życiowe i zaczął się realizować w działalności społecznej, filantropijnej i narodowej. Po 1905 roku został jednym ze współtwórców szkoły czteroklasowej z polskim językiem wykładowym w Wieluniu, fundatorem bursy dla niezamożnych uczniów tej szkoły, a także przytułku dla starców, kalek i ubogich nauczycielek. Na uruchomienie bursy przeznaczył majątek po zmarłej żonie Adeli. Może zresztą taka była jej ostatnia wola? Dobroczynny wpływ miała też na niego jego nowa żona, Stanisława z domu Kaczkowska, utrzymująca z własnych środków prywatną szkołę jednoklasową, przeznaczoną dla dzieci robotników i służby dóbr chotowskich.
Więcej o historii Weryho-Darewskich czytaj w historii Wójcina
Więcej o Chotowie w wikipedii
Parafia św. Idziego Opata Wikipedia

kliknij na zdjęcie aby je powiększyć
( na zdjęciu - prawa strona to następne zdjęcie - lewa poprzednie )

kliknij aby powiekszyc kliknij aby powiekszyc kliknij aby powiekszyc kliknij aby powiekszyc
kliknij aby powiekszyc kliknij aby powiekszyc kliknij aby powiekszyc kliknij aby powiekszyc
kliknij aby powiekszyc kliknij aby powiekszyc kliknij aby powiekszyc kliknij aby powiekszyc
kliknij aby powiekszyc kliknij aby powiekszyc

 cdn ...

Copyright © by Andrzej Głąb Wójcin 2009 - 2022.
Strona wykorzystuje pliki cockies do monitorowania i obsługi więcej