Galeria: Chotów
str. 1
Wieś jest położona w odległosci 16 km od Wójcina i 6 kilometrów od Wielunia w kierunku pd.- zach. Pierwsza wzmianka o Chotowie pochodzi z 1308 r. Parafia wymieniana jest w 1459 r. (podobnie jak Wójcin)
Według Liber Beneficiorum Jana Łaskiego z 1521 r. był tu drewniany kościół, a do parafii należały wsie Chotów, Kurów, Turów i Słupsko.
W 1520 r. wymienia się sołtysa i folwark sołtysi w Chotowie. W 1552 r. istnieje młyn. Chotów był nadal własnością szlachecką, Kurów i Turów zostały wsiami grodzkimi (Wielunia).
Nowoczesną na owe czasy cegielnię w Chotowie wybudował dawny właściciel "klucza wójcińskiego" Zygmunt Weryho-Darewski, około 1904 roku. W zakupionym majątku w Chotowie wrócił on do równowagi duchowej, a bliskość Wielunia i tamtejszego środowiska intelektualnego i patriotycznego wpłynęła ożywczo na jego sposób bycia. Znalazł sobie nowe cele życiowe i zaczął się realizować w działalności społecznej, filantropijnej i narodowej. Po 1905 roku został jednym ze współtwórców szkoły czteroklasowej z polskim językiem wykładowym w Wieluniu, fundatorem bursy dla niezamożnych uczniów tej szkoły, a także przytułku dla starców, kalek i ubogich nauczycielek. Na uruchomienie bursy przeznaczył majątek po zmarłej żonie Adeli. Może zresztą taka była jej ostatnia wola? Dobroczynny wpływ miała też na niego jego nowa żona, Stanisława z domu Kaczkowska, utrzymująca z własnych środków prywatną szkołę jednoklasową, przeznaczoną dla dzieci robotników i służby dóbr chotowskich.
Więcej o historii Weryho-Darewskich czytaj w historii Wójcina
Więcej o Chotowie w wikipedii
Parafia św. Idziego Opata Wikipedia
kliknij na zdjęcie aby je powiększyć
( na zdjęciu - prawa strona to następne zdjęcie - lewa poprzednie )
cdn ...