top_banner
Katyń 1940 - pamiętamy

Ofiary zbrodni "katyńskiej" 1940 roku

 

 

Józef Ziemski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Str. 1

por. Józef Ziemski

Główną postacią, ale nie jedyną, tego opracowania jest Pan Józef Ziemski, który urodził się 8 lutego 1911 roku w miejscowości Zalesie, w powiecie kozienickim, woj. kieleckie.

Jego rodzicami byli, Benedykt i Marcjanna z domu Miturska. Po ukończeniu Szkoły Powszechnej w Kozienicach Józef Ziemski rozpoczął naukę w Seminarium Nauczycielskim na Ursynowie koło Warszawy. W 1931 roku ukończył to seminarium i rozpoczął dywizyjny kurs podchorążych rezerwy przy 15 pułku piechoty, który ukończył w 1933 roku.
1 stycznia 1936 roku Józefowi Ziemskiemu nadano stopień podporucznika Wojska Polskiego, oczywiście rezerwy ponieważ z zawodu był nauczycielem.

Od 1 września 1935 roku rozpoczął swoją pierwszą pracę zawodową jako nauczyciel w 7-klasowej Publicznej Szkole powszechnej w niedalekim Żytniowie, w gminie Rudniki, w dawnym powiecie Wieluńskim. Tam pracował przez całe 2 lata i poznał swoją przyszłą żonę, Janinę.
Od 1 września 1937 roku wraz z żoną, na własną prośbę przeniesiono go do pracy w Publicznej Szkole Powszechnej w Wójcinie. Objął później w niej funkcję kierownika szkoły i nauczyciela muzyki. Był człowiekiem bardzo uzdolnionym, potrafił grać na prawie wszystkich instrumentach, a szczególnie upodobał sobie skrzypce.

We wrześniu 1939 roku został zmobilizowany do Oddziału Zapasowego przy 7 Dywizji Piechoty stacjonującej w Częstochowie, wchodzącej w skład Armii Karpaty. W dniu 17 września 1939 roku dostał się do niewoli sowieckiej. W listopadzie tegoż roku został wywieziony wraz z innymi do obozu jenieckiego w Kozielsku. Zamordowano go strzałem w tył głowy, 21 lub 22 kwietnia 1940 roku w Katyniu.

Ciekawostką jest Postanowienie Sądu w Wieluniu uznające śmierć Józefa Ziemskiego, pochodzące z 1953 roku, gdzie ówczesna "władza ludowa" w osobie Sądu orzekła iż zginął on 31 grudnia 1943 roku, czyli 2,5 roku po rzeczywistej dacie jego śmierci, wskazując jednoczesnie Niemców jako zabójców, ale wtedy żaden domument państwowy nie mógł przecież stanowić inaczej.
Link do >> Polskich Cmentarzy Wojennych
(www.nekropolie.federacja-katyn.org.pl)

 kliknij w zdjęcie aby je powiększyć

Kliknij żeby powiększyć zdjęcie Kliknij żeby powiększyć zdjęcie Kliknij aby powiększyć
Kliknij żeby powiększyć zdjęcie Kliknij żeby powiększyć zdjęcie Kliknij żeby powiększyć zdjęcie
Kliknij żeby powiększyć zdjęcie

 

Copyright © by Andrzej Głąb Wójcin 2009 - 2024.
Strona wykorzystuje pliki cockies do monitorowania i obsługi więcej