top_banner

Aktualności:
Stowarzyszenia Gospodyń
"Wójcin nad Prosną"

Str. 13
(2017)

Historia KGW i Stowarzyszenia w Wójcinie
Aktualna Galeria
Aby powiększyć któreś ze zdjęć - kliknij na nim ...
Po więcej obrazów odsyłam do >> Galeria 1930-2017


Spotkanie wigilijne i jasełka
15.12.2017

    

 

 


Kolejne spotkanie wigilijne zorganizowane przez Stowarzyszenie Gospodyń odbyło się w piątek, 15 grudnia w Centrum Kultury Wsi Wójcin - Andrzejów. Uczestnicy i zaproszeni goście mogli zobaczyć Jasełka przygotowane przez dzieci i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Wójcinie. Wysłuchano także koncertu Chóru "Lutnia". Spotkanie stało się też okazją do wspólniego śpiewania kolęd i pastorałek. Podczas spotkania na stołach zagościły tradycyjne wigilijne potrawy. Wszyscy połamali się opłakiem i złożyli sobie serdeczne życzenia "Radosnych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia".
Tekst i foto: A. Głąb
Tu przejście do galerii ze spotkania wigilijnego i jasełek.


22.10.2017 - VII Dzień Seniora

    

 

 


Członkowie Stowarzyszenia Gospodyń "Wójcin nad Prosną" byli głównymi organizatorami siódmej już edycji Dnia seniora. Początek spotkania w CKW zaplanowano na godzinę 14. Dzień Seniora na stałe wpisał się w kalendarz imprez w Wójcinie. Chcemy w ten sposób docenić to pokolenie, któremu należy się szacunek i miłość. Spotkanie uświetni występ uczniów Szkoły Podstawowej w Wójcinie oraz zespołu "Dworzanki" z Mokrska. Będzie okazja porozmawiać i spędzić mile czas. Współorganizatorem jest OSP Wójcin oraz Szkoła Podstawowa w Wójcinie. Poczęstunek przygotuje Stowarzyszenie Gospodyń "Wójcin nad Prosną".

Tekst: M. Gwizdek, foto: A. Głąb
Więcej fotografii znajdziesz w galerii.


12.10.2017 - Dwie wizyty w Mokrsku

    

 

 


Członkowie Stowarzyszenia Gospodyń "Wójcin nad Prosną" uczestniczyli w projekcie "Grant na Lepszy Start" na zaproszenie Koła Gospodyń Wiejskich w Mokrsku. Braliśmy udział w dwóch działaniach :
- 23 czerwca "Wieczór Świętojański", w czasie którego zaprezentowano tradycyjne zwyczaje świętojańskie np. puszczanie wianków czy poszukiwanie kwiatu paproci. Spotkanie ubogacił występ zespołu ludowego "Dworzanki" z Mokrska . Były wspólne śpiewy i tańce oraz smaczne potrawy.
- 22 września warsztaty kulinarne w roli głównej jabłka i ziemniaki.
Spotkanie rozpoczęto wykładem instr. z ŁODR p. Agnieszki Furman na temat jabłek i ziemniaków. Zaprezentowała ona krótką historię pochodzenia obu produktów oraz przepisy na dania z ich udziałem. Uczestnicy spotkania kosztowali racuchów z jabłkami przygotowanych przez KGW Mokrsko oraz naszych plendzy kartoflanych. Obejrzeliśmy również Izbę Tradycji i Pamięci Gminy Mokrsko. Jest to bardzo ciekawe miejsce pełne pamiątek z tego regionu. Na zakończenie było wspólne śpiewanie i tańce.

Tekst: M. Gwizdek, foto: M. Gwizdek, www.mokrsko.pl, facebook-gbp.wmokrsku
Więcej fotografii znajdziesz w galerii Stowarzyszenia.


19.9.2017- Dzień ziemniaka w Kościerzynie

    Kliknij aby powiekszyć

 

 

 

Kościerzyński Dzień Ziemniaka - pod taką nazwą organizowane są w Kościerzynie koło Sieradza coroczne targi rolne. Ich organizatorem jest Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach. W tym roku to już szósta edycja tego "święta ziemniaczanego", które odbyło się w niedzielę 17 września. Swoje stoiska prezentowało prawie 100 wystawców, od producentów, przez dystrybutorów i doradców rolniczych, po instytucje i agencje obsługujące wieś i rolnictwo. Były tam min.: stoiska gastronomiczne, stoiska promujące rękodzieło, wystawcy sprzętu dla rolnictwa i wiele, wiele innych. W ramach promocji odbywały się wystawy maszyn i pokazy ich wyników pracy przy produkcji i zbiorze ziemniaków.
Licznie reprezentowane Koła Gospodyń Wiejskich serwowały własne potrawy lokalne i tradycyjne, które brały też udział w konkursie na Najlepszą potrawę z ziemniaka. Konkurs ten zakończył się bardzo miłym akcentem, wygrała ją Zupa Wykwintna, przygotowana przez panią Krystynę Cichosz z naszego Stowarzyszenia Gospodyń "Wójcin nad Prosną". Poza tym, jak zawsze, nasze panie serwowały placki ziemniaczane. Odbywały się również liczne konkursy powiązane z uprawą ziemniaka. Występowali różni wykonawcy i artyści ludowi, w tym także mieszkańcy z terenu naszej Gminy.

Tekst: A. Głąb, foto: radiozw.com.pl, sieradz.naszemiasto.pl
Więcej fotografii jak zawsze w galerii Stowarzyszenia.
Polecam także ciekawą relację na stronie radiozw.com.pl


9.9.2017- Wycieczka w Wałbrzyskie

    

 

 

 

W tym roku 9-tego września członkowie Stowarzyszenia udali się na coroczną wycieczkę. Tym razem wybraliśmy się na Ziemię Wałbrzyską, która posiada bogactwo przyrody, krajobrazów i zabytków. Najważniejszym z nich jest Zamek Książ. Jest on jednym z największych zamków w Polsce, Europie i jednocześnie największym zamkiem na Dolnym Śląsku.
Zbudowany na wysokości 395m n.p.m., otoczony głęboką kotliną porośniętą lasami. Zwiedzaliśmy zamek trasą „Od Piastów do tajemnic II wojny światowej”. Usłyszeliśmy o jego dziejach i mieszkańcach na przestrzeni wieków. Podziwialiśmy piękne barokowe sale reprezentacyjne i poznaliśmy historię rodziny Hochbergów, ostatnich właścicieli Książa. Następnie udaliśmy się do podziemnych tuneli z okresu II wojny światowej. Na zakończenie przeszliśmy tarasami ogrodowymi wokół zamku i udaliśmy się na punkt widokowy i do Palmiarni.
Obecnie w wałbrzyskiej palmiarni rośnie ponad 250 gatunków roślin z różnych stref klimatycznych i różnych kontynentów m.in. bambusy, fikusy i eukaliptusy, kaktusy jak również jedyna w Polsce stała wystawa bonsai.
Następnie udaliśmy się do samego Wałbrzycha, gdzie spacerując z przewodnikiem uliczkami miasta poznawaliśmy jego ciekawą historię. Potem pojechaliśmy też do Szczawna–Zdroju, do bardzo ciekawego uzdrowiska z hala spacerową i pijalnią wód mineralnych. Mieliśmy okazję zobaczyć Sanatorium „Dom Zdrojowy”, muszlę koncertową, i Teatr Zdrojowy.
Późnym wieczorem w drodze powrotnej do domu obejrzeliśmy we Wrocławiu piękny pokaz świetlno-muzyczny "fontanny multimedialnej". Na każdej wycieczce poznajemy ciekawe i atrakcyjne miejsca w Polsce. Aktualności więć nabiera powiedzenie „cudze chwalicie, swego nie znacie”.

Tekst i foto: M. Gwizdek
Więcej fotografii znajdziesz w galerii Stowarzyszenia.


27.8.2017- Dożynki w Walichnowach

    Kliknij aby powiekszyć

 

 

Równo tydzień po Dożynkach w Wójcinie odbyły się Dożynki Powiatowo-Gminno-Parafialne w Walichnowch w niedzielę 27 sierpnia 2017 roku, na nich nie zabrakło także i naszej delegacji.
Organizacji tych Dożynek podjęło się Sołectwo Walichnowy, Gmina Sokolniki oraz Starostwo Powiatowe.
Dożynki to święto plonów i święto rolników. Jest to czas podziękowań za zbiory i za trudy pracy rolniczej. Dożynki stały się również okazją do wręczenia nagród i wyróżnień. Wręczono na nich nagrody w konkursie na "Najładniejszy wystrój dożynkowy posesji". Ogłoszono wyniki konkursu na "Markowy Produkt Powiatu Wieruszowskiego". Szczególną częścią uroczystości stało się wręczenie przyznanych przez Radę Powiatu Wieruszowskiego tytułów „Zasłużony dla Powiatu Wieruszowskiego”.
Wśród nagrodzonych organizacji znalazło się taż Stowarzyszenie Gospodyń „Wójcin nad Prosną”. Nagrodę odebrała pani prezes - Aldona Juszczak. Odznaczenie to jest dla nas bardzo cennym wyróżnieniem, podziękowaniem za dotychczasową pracę i współpracę ze Starostwem i Powiatem. Wśród osób nagrodzonych była również pani Krystyna Czernecka mieszkanka Wójcina i członkini naszego Stowarzyszenia. W części kulinarnej Dożynek w Walichnowach nie zabrakło również członków naszego Stowarzyszenia. Częstowaliśmy wszystkich uczestników naszymi ciastkami ze skwarek i smażyliśmy do późnych godzin wieczornych plendze kartoflane, które jak zwykle cieszyły się dużym powodzeniem i mają już tytuł „Markowy produkt Powiatu Wieruszowskiego”.

Tekst: M. Gwizdek, foto: P. Jany, www.tugazeta.pl, www.tygodnik-powiatowy
Więcej fotografii znajdziesz w galerii Stowarzyszenia.


 cdn ...

Copyright © by Andrzej Głąb Wójcin 2009 - 2017.
Strona wykorzystuje pliki cockies do monitorowania i obsługi więcej