top_banner

Aktualności :
Stowarzyszenia Gospodyń
"Wójcin nad Prosną"

Str. 12
(2017-16)

Historia KGW i Stowarzyszenia w Wójcinie
Aktualna Galeria
Aby powiększyć któreś ze zdjęć - kliknij na nim ...
Po więcej obrazów odsyłam do >> Galeria 1930-2017


19-20.8.2017 - Dożynki gminno-parafialne

    Kliknij aby powiekszyć

 

 

W dniach 19-20 sierpnia 2017 roku w Wójcinie odbyły się dożynki gminno-parafialne. Główne uroczystości rozpoczęły się przemarszem korowodu dożynkowego z boiska na mszę świętą do kościoła parafialnego. Po uroczystej mszy ponowny przemarsz na boisko sportowe gdzie miała miejsce cześć oficjalna. Na dożynkach mogliśmy wysłuchać koncertów dwóch gminnych orkiestr dętych: z Dzietrzkowic i Łubnic wraz z mażonetkami, dzieci szkolnych ZS w Wójcinie, Pań ze Stowarzyszenia Gospodyń "Wójcin nad Prosną", Kapeli "Podpora Rodziny", Zespołu "Los Emerytos". Podczas dożynek rozstrzygnięto też konkurs na najładniejszy wystrój dożynkowy i wręczono nagrody dla trzech pierwszych miejsc. O godz. 20:00 rozpoczął się koncert gwiazdy wieczoru, Mariusza Kalagi wraz z zespołem. Całośc zakończyła jak i dzień wcześniej zabawa taneczna przy muzyce zespołu "Alvin". W wydarzeniach dożynkowych uczestniczyła licznie zgromadzona publiczność, ta lokalna jak i przyjezdna. Nie zabrakło także stoisk z przysmakami lokalnie działających Stowarzyszeń, stoiskami z gastronomią, atrakcjami dla starszych i młodszych i dzieci.

Tekst i foto: A. Głąb
Obszerna galeria z dożynek gminno-parafialnych.


11.7.2017 - XII Konkurs kulinarny w Byczynie

    Kliknij aby powiekszyć

 

 

W niedzielę, 9 lipca członkowie Stowarzyszenia Gospodyń Wójcin nad Prosną uczestniczyli w XII Konkursie Kulinarnym na "Najlepszą potrawę domową". Odbywał się on na Stadionie Miejskim w Byczynie, w ramach imprezy "Dni Byczyny 2017". W konkursie tym uczestniczyło 8 drużyn. Atmosfera była miła, a konkurencja duża. Jury konkursowe podkreślało, że z roku na rok poziom umiejętności uczestników jest coraz wyższy i wyrównany. Wszystkie serwowane potrawy były smaczne i pięknie podane. Nasze Stowarzyszenie zdobyło 4 miejsce i pamiątkową statuetkę, dyplom i bon o wartości 150 zł na zakup sprzętu AGD. Mieliśmy też okazję posłuchać występu zespołu "Aperitif" i gwiazdy wieczoru - Mateusza Ziółko. Imprezę zaliczamy do bardzo udanych.

Tekst: Maria Gwizdek
Foto: Dariusz Mikietyński, www. tugazeta.pl.
Po więcej fotografii odsyłam do galerii z konkursu gotowania.


9.4.2017 - Jarmark wielkanocny w Bierkowicach

    Kliknij aby powiekszyć

 

 

9 kwietnia 2017 już po raz drugi członkowie Stowarzyszenia Gospodyń "Wójcin nad Prosna" wzięli udział jako wystawcy w Jarmarku Wielkanocnym organizowanym w Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach. Udział w tej plenerowej imprezie jest dobrą okazja do promocji naszej działalności i produktów regionalnych, tradycyjnych plendzy kartoflanych i ciastek ze skwarek. Ciastka ze skwarek cieszyły się dużym powodzeniem ze względu na awarię prądu nie mogliśmy niestety serwować plendzy. Mieliśmy też okazję podziwiać innych wystawców i ich wyroby np. opolskie kraszanki, tradycyjne wędliny, wyroby cukiernicze oraz dekoracje i ozdoby wielkanocne. Pogoda dopisała.

Tekst i foto: Maria Gwizdek.
Po więcej fotografii odsyłam do galerii Stowarzyszenia.


11.3.2017 - drugie warsztaty kulinarne

    Kliknij aby powiekszyć

 

 

W dniu 11 marca 2017 roku w Centrum Kultury Wsi Wójcin - Andrzejów odbyły się warsztaty kulinarne "Lecznicza moc jedzenia." Organizatorem było Stowarzyszenie Gospodyń, a spotkanie przeprowadziła Pani Agata Wancel. Zajmuję się ona jak już pisaliśmy poprzednio, dietetyką oraz ziołolecznictwem w tradycyjnej medycynie chińskiej. Była to druga część warsztatów. Uczestnicy warsztatów mieli więc okazję skosztować pasty jajecznej, jajecznicy bez jaj oraz kopytek posypanych sezamem. Do picia przygotowane zostało mleko z kaszy jaglanej. Wszystkie potrawy były bardzo smaczne. W czasie warsztatów uczestnicy zadawali wiele pytań na temat odżywiania i jego wpływu na zdrowie. Spotkanie było bardzo interesujące.

Tekst: Maria Gwizdek, foto: Dariusz Mikietyński.
Więcej fotografii znajdziesz w galerii z warsztatów.


28.1.2017 - pierwsze warsztaty kulinarne

    Kliknij aby powiekszyć

 

 

W dniu 28 stycznia 2017 roku w Centrum Kultury Wsi Wójcin - Andrzejów odbyły się warsztaty kulinarne pt. "Lecznicza moc jedzenia". Organizatorem było Stowarzyszenie Gospodyń "Wójcin nad Prosną", a prowadzącą Pani Agata Wancel. Pani Agata zajmuje się dietetyką oraz ziołolecznictwem z wykorzystaniem tradycyjnej medycyny chińskiej. Na bazie jedzenia i ziół leczy wiele chorób i dolegliwości współczesnych czasów.
Wspólnie z Panią Agatą uczestnicy warsztatów przygotowali dania ze składników roślinnych, a było to mleko kokosowe, zupa z dyni i soczewicy oraz smalec z fasoli "Jaś". Każdy z uczestników udzielał się w kuchni. W czasie przygotowywania posiłków prowadząca przekazywała wiele cennych informacji, jak dbać o zdrowie, które produkty należy spożywać, by zdrowie nam dopisywało. Następnie uczestnicy mogli skosztować wspólnie przygotowanych potraw. Przy herbatce ze skórek mandarynki mieliśmy też okazję porozmawiać z Panią Agatą na temat jej pracy. W trakcie warsztatów uczestnicy zadawali też pytania na temat jak jeść, co jeść i jak postępować przy różnych dolegliwościach.
Czas spotkania upłynął w miłej atmosferze. Warsztaty były bardzo ciekawe i smacznie zakończone.

Tekst i foto: Maria Gwizdek
Więcej fotografii znajdziesz w galerii z warsztatów kulinarnych.


27.1.2017 - Finał plebiscytu na najlepsze KGW w woj. łódzkim

    Kliknij aby powiekszyć

 

 

W dniu 27 stycznia w restauracji "Ratuszowa" w Wieluniu odbyło się podsumowanie plebiscytu na "Najpopularniejsze Koło Gospodyń w województwie łódzkim". Plebiscyt z podziałem na powiaty zorganizowała gazeta "Dziennik Łódzki" oraz "Nasz Tygodnik". Nasze Stowarzyszenie Gospodyń "Wójcin nad Prosną" zdobyło pierwsze miejsce w powiecie wieruszowskim. Na wręczenie nagród w postaci statuetek i dyplomów udała się 3 osobowa delegacja w składzie: Ewa Mączka, Jolanta Wilczyńska i Józef Błaszczyk.
Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, była możliwość rozmowy z nagrodzonymi przedstawicielkami Kół Gospodyń oraz wspólne pamiątkowe fotografie. Plebiscyt był dobrą okazją aby przedstawić swoją działalność, promować produkty tradycyjne i walory naszej Wsi, Gminy i Powiatu.

Tekst: Maria Gwizdek, fot. www.wielun.naszemiasto.pl
Więcej fotografii znajdziesz w galerii Stowarzyszenia.
Tutaj cały artykuł o wydarzeniu na www.wielun.naszemiasto.pl


14.1.2017 - Spotkanie noworoczne

    Kliknij aby powiekszyć

 

 

Tradycyjnie na początku nowego roku odbywa się spotkanie podsumujące miniony rok, jego wydarzenia i plany na rozpoczynający się nowy. Była to też okazja do dyskusji nad różnymi sprawami dotyczącymi życia w Stowarzyszeniu.

Tekst i foto: A. Głąb
Więcej fotografii znajdziesz w galerii ze spotkania


31.12.2016 - Sylwester

    Kliknij aby powiekszyć

 

 

Jak co roku na jego zakończenie urządza się tradycyjne pożeganie starego i przywitanie nowego roku, czyli bal sylwestrowy. W tym roku organizowało je Stowarzyszenie Gospodyń. Licznie zgromadzeni uczestnicy bawili się do białego rana w bydynkach CKW.

Tekst i foto: A. Głąb
Więcej fotografii znajdziesz w galerii z sylwestra


14.12.2016 - Spotkanie opłatkowe

    Kliknij aby powiekszyć

 

 

W środę, 14 grudnia w Centrum Kultury Wsi Wójcin – Andrzejów odbyła się tradycyjna wieczerza wigilijna zorganizowana przez Stowarzyszenie Gospodyń „Wójcin nad Prosną”.
Jak co roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Wójcinie przygotowali na nią Jasełka, pod tytułem. „Dziecię nam się narodziło”. Całość przygotowana została pod kierunkiem pani katechetki i Ks. Proboszcza. Wśród gości zaproszonych byli min. Starosta Wieruszowski - Andrzej Szymanek, Radny Powiatowy - Ryszard Starek, Wójt Gminy Łubnice - Henryk Ciosek wraz z Przewodniczącym Rady Gminy - Piotrem Hyłką. Obecni byli także radni gminni, dyrektor szkoły - Dorota Ciećka , sołtysi Wójcina i Andrzejowa oraz przedstawiciele lokalnej społeczności.
Na początku odczytano fragment z Pisma Świętego odnoszący się do narodzin Pana Jezusa, a następnie Ks. Proboszcz - Józef Kaczmarek pobłogosławił pokarmy i po wspólnej modlitwie wszyscy uczestnicy podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia świąteczno-noworoczne. Na stołach zagościły tradycyjne wigilijne potrawy: ryba, barszcz z uszkami, kapusta z grochem, makiełki i inne słodkości.
Po kolacji wójciński chór „Lutnia” pod kierunkiem pana Stanisława Seweryna dał mini koncert złożony z kolęd i pastorałek, a potem reszta włączyła się do śpiewania kolęd. Atmosfera była bardzo radosna i świąteczna.
Bardzo dziękujemy uczestnikom za wspólnie spędzony czas i kolędowanie.

Tekst i foto: M. Gwizdek
Więcej fotografii znajdziesz w galerii z wigilii i jasełek


22.11.2016 - Doradca żywieniowy

    Kliknij aby powiekszyć

 

 

W piatek 18 listopada w CKW odbyło się spotkanie z doradcą żywieniowym i psychodietetykiem panią Karoliną Krawczyk-Borowiec. Tematem jej wykładu było zdrowe żywienie i różne sposoby zmiany złych nawyków żywieniowych. Wykład był bardzo interesujący i pouczający. Uczestnicy dowiedzieli się dużo ciekawych wiadomości na temat prawidłowego odżywiania i jego wpływu na nasz organizm, sposobów wzmocnienia odporności w okresie jesienno-zimowym, a także roli aktywności fizycznej w naszym życiu. Poznaliśmy też 10 zasad zdrowego odżywiania.

Tekst i foto: M. Gwizdek
Więcej fotografii ze spotkania znajdziesz w galerii Stowarzyszenia


 

Copyright © by Andrzej Głąb Wójcin 2009 - 2019.
Strona wykorzystuje pliki cockies do monitorowania i obsługi więcej